Zlotý

Polský verdikt o potratu porušil práva ženy, rozhodl evropský soud

Navzdory rozsáhlým protestům tehdejší nacionalistická vláda v roce 2021 uvedla v platnost rozhodnutí ústavního soudu zakazující ukončování těhotenství s vadami plodu, protože konzervativní politika zakořenila v jedné z nejoddanějších evropských katolických zemí.

Nová polská liberální vláda slíbila, že bude chránit práva žen a premiér Donald Tusk slíbil, že předloží návrh zákona, který umožní potraty legální do 12 týdnů, ačkoli prezident Andrzej Duda může jakýkoli takový zákon vetovat.

Mimo jiné stávající politická garnitura získala důvěru ,která se projevila na měnovém páru PLN/CZK ,kde polské zloté odrazilo atak měn jako je Česká koruna a Euro.

Čtvrteční případ přinesla žena, která otěhotněla v roce 2020 a u plodu byl diagnostikován Downův syndrom.

Plánovaný nemocniční potrat byl zrušen, když verdikt ústavního soudu nabyl právní moci. Vzhledem k tomu, že nemohla být ukončena v Polsku, musela nakonec kvůli zákroku odcestovat do zahraničí.

Zároveň soud prohlásil za nepřípustný případ 927 žen v plodném věku, které tvrdily, že se staly potenciálními oběťmi porušení svých práv, protože je nyní zákon nutil donosit těhotenství i v případě abnormality plodu.

Stejně jako v předchozím případě soud zjistil, že nepředložili důkazy, které by prokazovaly, že jim reálně hrozilo, že budou přímo dotčeny legislativními úpravami.

Polské protipotratové zákony patří spolu s Maltou k nejpřísnějším v Evropě. Těhotenství lze ukončit pouze v případě ohrožení života nebo zdraví matky nebo v případě znásilnění a počet potratů klesl v roce 2022 na 161 z více než 1000 v roce 2020.

Zdroj: Reuters

Zdroj úvodní fotografie: kurzy.cz

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn