Během svého vystoupení v Kongresu, které se konalo ve středu a ve čtvrtek, Jerome Powell zdůraznil, že politické rozhodnutí zůstávají ostražité vůči rizikům spojeným s inflací a že je důležité neukončovat opatření proti ní příliš brzy.
„Při zvažování jakýchkoli úprav cílového rozpětí základní úrokové sazby budeme pečlivě posuzovat příchozí údaje, vyvíjející se výhled a rovnováhu rizik,“ řekl. „Výbor neočekává, že bude vhodné snížit cílové rozpětí, dokud nezíská větší jistotu, že inflace se udržitelně pohybuje směrem ke dvěma procentům.“
Tyto výroky byly přímo citovány z vyjádření Open Market Committee of the Federal Reserve po jeho nedávném setkání, které bylo ukončeno posledního lednového dne. V průběhu diskuze s House Financial Services Committee, Powell zmínil, že potřebuje „získat další údaje“ předtím, než se začne zabývat otázkou úrokových sazeb.
„Myslíme si, že vzhledem k síle ekonomiky a síle trhu práce a pokroku, kterého jsme dosáhli, můžeme k tomuto kroku přistupovat opatrně a promyšleně a s větší důvěrou,“ řekl. „Až této jistoty dosáhneme, očekává se, že tak učiníme někdy v letošním roce. Pak můžeme začít toto omezení naší politiky snižovat.“
Během vystoupení Jeromea Powella na trzích došlo k růstu, přičemž index Dow Jones Industrial Average zaznamenal polední nárůst o více než 250 bodů. Současně se výnosy z vládních dluhopisů většinou snižovaly, přičemž výnos z referenčního desetiletého dluhopisu poklesl o zhruba 0,3 procentního bodu na 4,11 %.
Sazby pravděpodobně na vrcholu
Powellův projev nepředstavil žádné nové informace týkající se měnové politiky nebo výhledu ekonomiky podle Federálního rezervního systému. Z jeho vyjádření však vyplynulo, že úředníci si stále klade za cíl udržet dosažené výsledky v boji proti inflaci a jejich rozhodnutí budou více záviset na aktuálních ekonomických datech než na pevně daném plánu.
„Domníváme se, že naše základní úroková sazba je pravděpodobně na svém vrcholu pro tento cyklus zpřísňování. Pokud se ekonomika bude vyvíjet vcelku podle očekávání, bude pravděpodobně vhodné začít v určitém okamžiku letošního roku omezování politiky snižovat,“ uvedl Powell v komentáři. „Ekonomický výhled je však nejistý a pokračující pokrok směrem k našemu dvouprocentnímu inflačnímu cíli není zajištěn.“
Powell upozornil, že příliš brzké snížení úrokových sazeb by mohlo ohrozit úspěch v boji proti inflaci a mohlo by vést k nutnosti jejich dalšího zvýšení, zatímco příliš dlouhé čekání by mohlo negativně ovlivnit ekonomický růst.
Trhy původně předpokládaly, že po jedenácti zvýšeních úrokových sazeb o celkem 5,25 procentního bodu od března 2022 do července 2023, Fed začne svou politiku rychle uvolňovat.
Nicméně, v poslední době se očekávání trhu změnila v důsledku řady varujících vyjádření od představitelů Fedu. Lednové zasedání Fedu podtrhlo tento opatrný přístup, když bylo ve vyjádření jasně uvedeno, že trh by neměl očekávat brzké snížení sazeb.
V současné době tržní hodnocení futures ukazuje na první snížení sazeb v červnu, což by bylo součástí plánu na čtyři snížení sazeb během tohoto roku o celkem jeden procentní bod. To je mírně agresivnější přístup než prosincové odhady Fedu, které počítaly se třemi sníženími.
Uvolnění inflace
Powell, navzdory zdrženlivosti k dalšímu snižování úrokových sazeb, zdůraznil pokrok, kterého Fed dosáhl směrem k dosažení svého inflačního cíle 2%, bez negativních dopadů na trh práce a celkovou ekonomiku.
„Ekonomika v uplynulém roce učinila značný pokrok směrem k těmto cílům,“ uvedl Powell. Poznamenal, že inflace se „podstatně zmírnila“, protože „rizika pro dosažení našich cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace se dostávala do lepší rovnováhy“.
Inflace hodnocená podle Fedem preferovaného ukazatele v současnosti dosahuje 2,4 % ročně – 2,8 %, když se v jádrovém ukazateli, na který se Fed raději zaměřuje, odečtou potraviny a energie. Čísla odrážejí „pozoruhodné zpomalení oproti roku 2022, které bylo rozšířeno napříč cenami zboží i služeb“.
„Zdá se, že dlouhodobější inflační očekávání zůstala dobře ukotvena, což se odráží v široké škále průzkumů mezi domácnostmi, podniky a prognostiky, jakož i v opatřeních finančních trhů,“ dodal.
Během své dvoudenní návštěvy v Kapitolu, která začala projevem před výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů ve středu a pokračovala vystoupením před bankovním výborem Senátu ve čtvrtek, se očekává, že Powell bude odpovídat na množství otázek. Tyto otázky se budou primárně týkat jeho postojů k inflaci a úrokovým sazbám.
Republikáni ve výboru Powella také grilovali ohledně takzvaných revizí kapitálových požadavků bank v rámci Basel III Endgame. Powell uvedl, že je součástí skupiny v Radě guvernérů, která má „skutečné obavy, velmi konkrétní obavy“ ohledně těchto návrhů, a řekl, že stažení plánu „je živou možností“. Část dřívějších středečních zisků na trzích se vytratila po zprávách, že New York Community Bank hodlá navýšit vlastní kapitál, což vyvolalo nové obavy o stav středně velkých amerických bank.
Přestože se Federální rezervní systém snaží udržovat si odstup od politických vlivů, prezidentské volby přinášejí specifické výzvy. Donald Trump, který se pravděpodobně uchází o republikánskou nominaci, během svého působení v úřadu často kritizoval Powella a jeho kolegy.
Na straně demokratů, včetně senátorky Elizabeth Warren z Massachusetts, se ozývaly výzvy k Fedu, aby reagoval na rostoucí finanční tlak na rodiny s nižšími příjmy snížením sazeb. Ayanna Pressley, demokratická zástupkyně z Ohaia, také podporovala snížení sazeb. Demokrati během Trumpova prezidentství kritizovali jeho pokusy ovlivnit rozhodnutí Fedu ohledně sazeb.
„Inflace v oblasti bydlení a dostupnost bydlení [je] problémem číslo 1, který slýchám od svých voličů,“ řekla Pressley. „Rodiny v mém obvodu i v celé zemi potřebují úlevu hned. Upřímně doufám, že je Fed vyslyší a sníží úrokové sazby.”
Zdroj: CNBC, zdroj úvodní fotografie: Fox Business