I přes dobré výsledky v oblasti pracovních míst a zvýšené spotřebitelské poptávky ekonomika stále čelí několika znepokojujícím trendům v oblasti podnikání a startupů. Mezi ně patří pokles počtu společností, které vstupují na burzu, což signalizuje investorům a zakladatelům, že jsme opustili období před pandemií.
Podle zprávy Global IPO Trends Q1 2023, kterou zveřejnila společnost Ernst & Young (EY), se v prvním čtvrtletí roku 2023 celosvětový objem IPO snížil o 8% a výnosy dokonce o 61%, což potvrzuje pokles aktivit v této oblasti.
Navzdory celosvětovému poklesu počtu IPO se v Americe v prvním čtvrtletí 2023 objevuje světlý bod: aktivita v této oblasti mírně vzrostla oproti minulému roku. V letošním roce se uskutečnilo 40 IPO, což je o 11% více než během prvního čtvrtletí roku 2022, a také výnosy vzrostly o 9%.
Aktivita v oblasti IPO v Severní a Jižní Americe se výrazně odlišuje od situace ve zbytku světa, kde meziročně klesla o 6% v asijsko-pacifickém regionu a o 19 % v Evropě, na Středním východě, v Indii a Africe (EMEIA). Podle zprávy společnosti Ernst & Young (EY) rovněž počet společností využívajících k vstupu na burzu transakce SPAC klesl na šestileté minimum.
Paul Go, Global IPO Leader ve společnosti EY, uvedl, že vzhledem k přetrvávající makroekonomické a geopolitické nejistotě, investoři dávají přednost hodnotě před růstem a podmínky financování se zpřísňují, což zkracuje dobu pro IPO. Společnosti, které chtějí vstoupit na burzu, musí budovat udržitelné podniky s pevnými základy, aby dokázaly čelit výzvám a příležitostem v nestabilním prostředí. Toto prostředí ještě zhoršují napětí v globálním bankovním systému.
Celkový trend poklesu aktivity v oblasti IPO se projevuje již několik čtvrtletí v řadě. V předchozím čtvrtletí se celosvětový objem IPO snížil o 45%. Zatímco před rokem 2022 každá společnost hledala způsob, jak vstoupit na burzu, rostoucí ceny, ruská invaze na Ukrajinu a výrazné selhání bankovního systému vedou k tomu, že mnoho společností odkládá své plány na IPO a čeká na lepší časy.
Mnoho společností odložilo své plány na IPO kvůli rozkolísané ekonomice, rostoucím cenám, ruské invazi na Ukrajinu a nedávnému výraznému selhání bankovního systému. Pokles aktivit v oblasti IPO pokračuje i v letošním roce, přičemž celosvětový objem IPO v prvním čtvrtletí klesl o 8% a výnosy o 61%. Přesto, existují důkazy, že jsme uprostřed větší změny v oblasti IPO, kdy se méně společností rozhoduje vstoupit na burzu a více jich aktivně získává již existující, zavedené firmy s cílem zlikvidovat potenciální konkurenty, jako například Meta (dříve Facebook), která koupila Instagram.
Americký nárůst aktivity v oblasti IPO v tomto roce je překvapivý, zvláště s ohledem na možné vlivy větších trendů a nepříznivých podmínek pro společnosti, které plánují vstup na burzu. Avšak, tato zvýšená aktivita může být dalším pozitivním signálem pro ekonomiku, která nemusí být tak špatná, jak se některým zdá.
Navíc, po tom všem, může během druhého čtvrtletí dojít k dalšímu růstu. To proto, že se předpokládá, že inflace dosáhla svého vrcholu a Federální rezervní systém (Fed) naznačuje, že je připraven v letošním roce zpomalit nebo dokonce zastavit zvyšování úrokových sazeb. Nicméně, s jistotou to budeme vědět až koncem června nebo v červenci.
Zdroj: FastCompany.com