Konec fixace a nová sazba bude pro mnohé znamenat konec vlastní nemovitosti ať se jedná o bydlení nebo investiční nemovitost. Můžeme se tak připravit na to, že se nabídka nemovitostí zvedne a cena půjde dolu. Nervozita na nemovitostním trhu je znát už nyní.
Desítkám tisíc klientům v Česku banky letos nabídnou obnovení úrokové sazby u jejich hypoték při refixacích. Nicméně, některé finanční instituce mohou zprvu nabídnout velmi nevýhodné úroky – i několik procentních bodů nad tržním průměrem. Již se objevily první případy a experti proto radí tvrdě vyjednávat. Pokud by se klienti neozvali, jejich měsíční splátka by se mohla zvýšit klidně i o sto procent.
Banka nabídla jedné klientce před koncem fixace novou úrokovou sazbu ve výši 7,79% na pět let, což je několik procentních bodů nad tržním průměrem. Klientka by však mohla na trhu snadno získat sazbu pod šesti procenty. Pokud by nabídku přijala, zvýšila by se jí měsíční splátka o 100%, z deseti tisíc korun na dvacet tisíc korun. Původní sazba činila 1,69%.
Podle poradce Tomáše Rusňáka banka dokonce inzeruje na internetu nižší úrokovou sazbu o jeden procentní bod. „A to je ta úplně základní sazba, takže s nějakými slevami je to určitě ještě více než procentní bod nad jejich normální nabídku,“ uvádí. V tomto případě bylo nejlepší refinancovat a převést hypotéku k jiné bance. Podařilo se vyjednat sazbu 5,69 procenta, což pro klientku znamenalo měsíční splátku 16,5 tisíce korun a úsporu 3,5 tisíce korun oproti hrozící splátce 20 tisíc korun.
Další klientka, kterou zastupovala přední zprostředkovatelská společnost, se setkala s podobnou situací. Banka jí nabídla vysoké sazby na jeden rok (8,29%), na tři roky (7,89%) a na sedm let (7,49%), které byly až o dva procentní body vyšší než běžný tržní průměr. Klientka se obrátila na finanční dům s tím, že jí sazby připadají příliš vysoké.
Zprostředkovatelská společnost jí poté nabídla novou sazbu na tři roky ve výši 5,89% a navíc přidala návrh pětileté fixace ve stejné výši, který původně nebyl vůbec nabízen. Díky tomu si klientka vyjednala výhodnější měsíční splátky o několik tisíc korun.
Rusňák (Turum Finance) tvrdí, že banky nabízejí podobné „netržní“ sazby klientům, u kterých tuší, že nemohou odejít. V případě výše uvedené klientky se jednalo o osobu, která si brala hypotéku sama na sebe a aktuálně pobírala rodičovskou dovolenou, což z pohledu banky znamenalo omezenou možnost refinancování jinde. Situaci se podařilo vyřešit jednoduše tím, že do úvěru byl přidán manžel s dostatečným příjmem.
Radek Slavík, manažer hypoteční kanceláře ve společnosti Golem Finance, upozorňuje, že banky začaly klienty výrazně třídit. Lidé, kteří v bance mají jen účet, ze kterého platí hypotéku a nepoužívají jej jako hlavní účet, dostávají horší sazby. Lépe jsou na tom klienti, kteří v bance využívají i další produkty. Podle něj banky nabízející výše popsané vysoké sazby většinou nechtějí z podmínek ustupovat, a tak jedinou cestou bývá refinancování.
Specialisté na hypotéky radí klientům, aby se nespokojili s prvotně nabízenou úrokovou sazbou a raději si sami zmapovali nabídky konkurence a předložili je ve své bance. Poradci doporučují klientům být aktivní a vyjednávat o lepších podmínkách, protože nabídnutá sazba není vždy konečná. David Eim z Gepard Finance upozorňuje, že mnoho lidí si neuvědomuje, že lze o úrokové sazbě jednat, a věří, že první nabídka je nejlepší možná.