Velikost prvního kroku a rozsah celkového uvolnění zůstává otevřený k diskusi, zatímco blížící se americké volby jsou dalším komplikujícím faktorem pro globální investory a tvůrce sazeb, kteří očekávají pokyny od Fedu a vkládají naděje do měkkého ekonomického přistání.
„Zatím nevíme, jaký cyklus to bude – zda to bude jako v roce 1995, kdy došlo ke snížení o pouhých 75 bazických bodů, nebo v letech 2007-2008, kdy došlo ke snížení o 500 bazických bodů,“ řekl Kenneth Broux, vedoucí oddělení podnikového výzkumu, deviz a sazeb v Societe Generale.
Zde je přehled toho, co je v centru pozornosti světových trhů:
1, Následujte vůdce
Když se na jaře ukázalo, že americká inflace je lepčí, než se očekávalo, investoři si kladli otázku, jak dalece mohou ostatní, jako je Evropská centrální banka nebo Bank of Canada, snížit sazby, pokud Fed letos zůstane u svých pozic, než jejich měny příliš oslabí a zvýší cenové tlaky.
Americké snižování konečně začíná utěšovat regiony, které se potýkají se slabšími ekonomikami než Spojené státy.
Obchodníci přidali na sázkách na snížení sazeb ze strany ostatních centrálních bank, protože očekávání snížení sazeb Fedu v poslední době rostla.
V Evropě však oceňují méně snížení než v případě Fedu, přičemž ECB a Bank of England znějí ostražitěji v souvislosti s přetrvávajícími inflačními riziky.
Důvěra v to, že Fed začne snižovat sazby, je přínosem pro dluhopisové trhy po celém světě, které se často pohybují v souladu se státními dluhopisy.
Výnosy amerických, německých a britských vládních dluhopisů jsou nastaveny na první čtvrtletní pokles od konce roku 2023, kdy se očekával obrat Fedu , , .
2, Prostor pro nadechnutí
Nižší americké sazby by mohly centrálním bankám rozvíjejících se trhů poskytnout větší manévrovací prostor, aby se mohly uvolnit a podpořit domácí růst.
Přibližně polovina ze vzorku 18 rozvíjejících se trhů sledovaných agenturou Reuters již v tomto cyklu začala snižovat sazby, čímž předběhla Fed, přičemž snahy o uvolnění se soustředí do Latinské Ameriky a rozvíjející se Evropy.
Volatilita a nejistota spojená s prezidentskými volbami v USA však výhled zamlžují.
„Americké volby budou mít na tuto situaci velký vliv, protože v závislosti na různých fiskálních politikách skutečně komplikují cyklus snižování sazeb,“ řekl Trang Nguyen, globální vedoucí úvěrové strategie pro EM ve společnosti BNP Paribas. „V návaznosti na to bychom mohli být svědky více idiosynkratických opatření centrálních bank.“
3, Oddechový čas pro silný dolar?
Ekonomiky, které doufají, že snížení sazeb v USA dále oslabí silný dolar a pozvedne jejich měny, mohou být zklamány.
JPMorgan upozorňuje, že dolar posílil po prvním snížení sazeb Fedu ve třech z posledních čtyř cyklů.
Výhled dolaru se bude odvíjet především od toho, kde se sazby v USA nacházejí ve srovnání s ostatními.
Podle průzkumů agentury Reuters by se diskonty bezpečného jenu a švýcarského franku vůči americkým sazbám mohly do konce roku 2025 snížit téměř o polovinu, zatímco šterlink a australský dolar by mohly získat pouze marginální výnosovou výhodu oproti dolaru.
Pokud se dolar nestane skutečně nízkoúročeným, bude si mezi neamerickými investory i nadále udržovat svou atraktivitu.
Asijské ekonomiky mezitím vedly trhy v předstihu před americkými škrty, přičemž jihokorejský won, thajský baht a malajsijský ringgit během července a srpna prudce rostly. Čínský jüan smazal celoroční ztráty vůči zelené měně.
4, Rally
Globální akciová rally, která nedávno ochabla kvůli obavám z růstu, by se mohla obnovit, pokud nižší americké sazby podpoří ekonomickou aktivitu a budou znamenat, že se vyhneme recesi.
Světové akcie (.MIWO00000PUS) se začátkem srpna po slabých údajích o zaměstnanosti v USA propadly během tří dnů o více než 6 %.
„Kolem prvního snížení sazeb máte vždy rozkolísaný trh, protože trh se ptá, proč centrální banky snižují,“ řekl vedoucí evropské akciové strategie Barclays Emmanuel Cau.
„Pokud dojde ke snížení bez recese, což je scénář uprostřed cyklu, obvykle mají trhy tendenci vrátit se zpět nahoru,“ řekl Cau a dodal, že banka upřednostňuje sektory, které z nižších sazeb těží, jako jsou nemovitosti a veřejné služby.
Měkké přistání v USA by mělo hrát dobře i v Asii, ačkoli index Nikkei klesl z červencového rekordního maxima o více než 10 % kvůli rostoucímu jenu a v souvislosti s růstem sazeb v Japonsku.
5, Čas zazářit
V oblasti komodit by ze snížení sazeb Fedu měly těžit drahé a základní kovy, jako je měď, pro kterou je klíčový výhled poptávky a měkké přistání.
Nižší sazby a slabší dolar, který snižuje nejen náklady obětované příležitosti na držení kovů, ale také na jejich nákup pro ty, kteří používají jiné měny, by mohly podpořit dynamiku.
„Vysoké sazby byly pro základní kovy kritickým protivětrem, který způsobil výrazné negativní narušení fyzické poptávky v důsledku destocking a zatížil segmenty koncové poptávky náročné na kapitál,“ uvedl Ehsan Khoman z MUFG.
Vzácné kovy by také mohly získat. Zlato, které má obvykle negativní vztah k výnosům, protože většina poptávky je určena k investičním účelům, obvykle při snižování sazeb překonává ostatní kovy. Je na rekordních hodnotách, ale investoři by měli být opatrní, uvedl John Reade ze Světové rady pro zlato.
„Spekulanti na trzích s futures na zlato Comex jsou na to připraveni,“ uvedl tržní stratég Reade. „Mohlo by jít o případ nákupu fámy a prodeje skutečnosti.“
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg