Tyto debuty představují první spuštění spotových kryptoměnových ETF v Asii a jsou uvedeny pouze tři měsíce po tom, co byly v USA spuštěny první ETF sledující spotový bitcoin.
Bitcoinové ETF od společností China AMC, Harvest a Bosera si do poledne připsaly zisky kolem 2,6 %. Etherová ETF, spravovaná různými správci aktiv, zůstala bez výraznější změny.
Bitcoin zaznamenal růst přibližně o 1 %.
China AMC oznámila, že její bitcoinové ETF bylo uvedeno na trh s počáteční hodnotou 950 milionů hongkongských dolarů (121 milionů USD), což je největší hodnota mezi třemi fondy.
Ačkoliv jsou kryptoměny zakázány v pevninské Číně, Hongkong se snaží profilovat jako globální centrum pro digitální aktiva, čímž si chce udržet svou pozici předního finančního centra.
Christina Choi, výkonná ředitelka Komise pro cenné papíry a futures (SFC), vítala debut těchto produktů jako důležitý milník na trhu ETF v Hongkongu, ale zároveň upozorňovala na s tím spojená rizika.
„Virtuální aktiva jsou poměrně spekulativní a velmi volatilní … proto připomínám, že tato aktiva nejsou vhodná pro všechny investory,“ uvedla Choi na úterní zahajovací akci.
Zavedení ETF v Hongkongu přivedlo tento region do přímé soutěže se Spojenými státy o investory v oblasti kryptoměn.
Americká spotová bitcoinová ETF přilákala přibližně 12 miliard dolarů v čistých přírůstcích, což významně přispělo k nárůstu ceny bitcoinu na počátku roku. Nicméně americké regulační úřady dosud nepovolily spuštění ETF, které by sledovalo spotové ceny etheru.
„Příliv v první den je mnohem lepší, než se očekávalo,“ uvedl Han Tongli, generální ředitel Harvest Global Investments, a dodal, že Hongkong by měl mít v rozvoji kryptoaktiv větší potenciál než USA, protože může přilákat investory ze západu i východu.
Han poznamenal, že v dlouhodobé perspektivě by mohly být krypto ETF dostupné i pro investory z pevninské Číny, pokud se ukáže, že rizika spojená s těmito produkty jsou řiditelná.
Konkurence
Na rozdíl od amerických krypto ETF, hongkongské ETF přijímají tzv. „in-kind“ transakční mechanismus, který umožňuje investorům kupovat a prodávat akcie ETF za příslušné krypto tokeny místo za hotovost.
Robert Zhan, ředitel rizikového poradenství ve společnosti KPMG China, tvrdí, že tato možnost by měla být pro investory atraktivní, neboť vlastníci tokenů „mohou získat výhody držby skrze ETF bez nutnosti převádět je na tradiční měnu (fiat).“
Někteří analytici předpokládají, že z počátku bude většina investic pocházet od lokálních maloobchodních investorů, kteří se obávají vysokých nákladů.
Správní poplatky pro hongkongská kryptoměnová ETF, které se pohybují od 0,3 % do 0,99 %, jsou výrazně vyšší než poplatky u většiny amerických ETF, což je důsledek omezeného počtu regulovaných poskytovatelů služeb v rámci přísných právních předpisů města.
V současnosti jsou Hashkey a OSL jedinými dvěma schválenými obchodními platformami v Hongkongu.
„Pokud hongkongská SFC v dlouhodobém horizontu schválí více účastníků nebo obchodních platforem, sníží to náklady a zvýší konkurenceschopnost,“ uvedl Alex Chiu, senior stratég ETF Business ve společnosti Value Partners.
Bitcoin tento rok zaznamenal přibližně 50% růst a v březnu dosáhl rekordní hodnoty 73 803 USD. V úterý se jeho cena pohybovala kolem 63 000 USD. Ether od počátku roku vzrostl o téměř 40 %.
Zdroj: Investing, zdroj úvodní fotografie: Coinpedia