Společnost Neuralink vytvořila rozhraní mozek-počítač neboli BCI, které by mohlo pacientům s ochrnutím pomoci ovládat vnější technologie pouze pomocí jejich mysli. Systém společnosti nazvaný Link zaznamenává nervové signály pomocí 1 024 elektrod v 64 „vláknech“, která jsou tenčí než lidský vlas, uvádí se na internetových stránkách společnosti.
V lednu společnost Neuralink implantovala zařízení 29letému pacientovi jménem Noland Arbaugh v rámci studie, která měla ověřit jeho bezpečnost. V březnu společnost vysílala živé video s Arbaughem, který BCI používal, a v dubnovém příspěvku na blogu společnost Neuralink uvedla, že operace proběhla „velmi dobře“.
V následujících týdnech se však z Arbaughova mozku stáhla řada vláken, uvedla společnost Neuralink ve středečním příspěvku na blogu. To znamenalo, že účinných elektrod bylo méně, což bránilo společnosti měřit rychlost a přesnost Linku.
Společnost Neuralink nezveřejnila, kolik vláken se z tkáně stáhlo. Společnost na žádost CNBC o komentář okamžitě nereagovala.
Společnost Neuralink uvedla, že jako řešení upravila algoritmus záznamu, vylepšila uživatelské rozhraní a pracovala na zlepšení technik pro převod signálů na pohyby kurzoru, uvádí se v příspěvku na blogu.
Podle deníku The Wall Street Journal, který o problému informoval již dříve, společnost Neuralink údajně zvažovala odstranění implantátu, ale problém nepředstavoval přímé riziko pro Arbaughovu bezpečnost. Neuralink podle zprávy sdílel svůj blogový příspěvek poté, co se Journal společnosti na problém zeptal.
Ačkoli se některá vlákna z Arbaughovy mozkové tkáně stáhla, společnost Neuralink uvedla, že Arbaugh používá systém BCI společnosti přibližně osm hodin denně během týdne a často až deset hodin denně o víkendech.
Arbaugh uvedl, že Link je jako „luxusní přetížení“ a pomohl mu „znovu se spojit se světem“, uvádí se v příspěvku na blogu.
Neuralink není jedinou společností, která vytváří systém BCI, a tato technologie se v akademickém prostředí zkoumá již desítky let.
Neuralink má před sebou ještě dlouhou cestu testování bezpečnosti a účinnosti, než bude moci požádat americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv o schválení komercializace této technologie.
Zdroj: CNBC, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg