Dodávky ropy se dostaly pod tlak v důsledku útoků ukrajinských dronů, které uzavřely několik ruských rafinerií, zatímco americké rafinerie v prvním čtvrtletí běžně plánovaly údržbu, aby připravily zařízení na vysokou poptávku v letní motoristické sezóně.
Navzdory těmto poruchám činily celkové dodávky produktů v USA, které jsou ukazatelem poptávky, na konci března v průměru 20,10 milionu barelů denně (bpd), zatímco o rok dříve to bylo 19,7 milionu bpd, jak vyplývá z údajů amerického Úřadu pro energetické informace.
„Jsme rádi, že můžeme oznámit dobré finanční výsledky za první čtvrtletí, a to i přes rozsáhlou plánovanou údržbu v celém našem rafinérském systému,“ uvedl generální ředitel společnosti Valero Lane Riggs.
Akcie společnosti v předobchodní fázi vzrostly o 1,4% na 169,25 USD.
Společnost Valero, která odstartovala zisk rafinérských společností, uvedla, že její čtvrtletní marže činily 3,53 miliardy dolarů, zatímco o rok dříve to bylo 5,9 miliardy dolarů.
Objem jejího rafinérského výkonu činil v průměru 2,8 milionu barelů denně, což je méně než 2,9 milionu barelů denně.
Marže a zisky amerických rafinerií se normalizovaly poté, co v roce 2022, kdy ruská invaze na Ukrajinu narušila dodávky ropy, dosáhly nebývale vysokých hodnot. Slabší ekonomická aktivita a nárůst globální rafinérské kapacity jejich zisky dále stabilizovaly.
„Společnost Valero vykázala lepší výsledky ve všech třech provozních segmentech, ačkoli největší vliv na to měly nižší náklady a vyšší objemy v rafinaci a lepší objemy a marže v oblasti obnovitelné nafty,“ uvedl Matthew Blair, výkonný ředitel společnosti TPH&Co.
Podle údajů LSEG rafinerie vykázala ve čtvrtletí upravený čistý zisk 3,82 USD na akcii, což je nad průměrným odhadem analytiků ve výši 3,24 USD na akcii.
Společnost Valero rovněž uvedla, že její projekt udržitelného leteckého paliva, závod DGD Port Arthur, by měl být nyní uveden do provozu ve čtvrtém čtvrtletí, tedy dříve, než bylo dříve stanoveno na rok 2025.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg