V pondělí dosáhl jüan tříměsíčního maxima, 7,1774 vůči dolaru, čímž se téměř vyrovnal svému dennímu referenčnímu kurzu stanovenému Čínskou lidovou bankou (PBOC). Přitom ještě před méně než měsícem se jüan obchodoval blízko spodní hranice 2% rozpětí.
V tomto roce patřil jüan mezi nejslabší asijské měny, což vedlo PBOC k použití různých nástrojů proti sázkařům, kteří spekulovali na pokles jüanu. Centrální banka udržovala referenční kurz ve velmi úzkém pásmu, což vedlo k tomu, že volatilita jüanu klesla na úroveň naposledy zaznamenanou v roce 2010.
Negativní nálada vůči čínským aktivům začala ustupovat s očekáváním možného snížení úrokových sazeb hlavními centrálními bankami v příštím roce a po setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s americkým prezidentem Joem Bidenem minulý týden, které bylo vnímáno jako krok k uvolnění napětí mezi oběma zeměmi.
„Jüan je pravděpodobně za bodem obratu vůči dolaru,“ uvedla Fiona Lim, hlavní měnová analytička v singapurské bance Maybank.
Ve 12:58 místního času si zámořský jüan polepšil o 0,5%, a dosáhl hodnoty 7,1815 vůči dolaru. Index asijských dolarových měn Bloomberg zaznamenal růst pátý den v řadě, což je nejdelší taková série od prosince 2022.
K růstu jüanu přispělo také pondělní zvýšení referenční sazby Čínskou lidovou bankou (PBOC) na 7,1612 za dolar, což je nejvyšší úroveň od srpna. Nově stanovená fixing sazba byla o 0,2% silnější než hodnota z předchozího dne.
„Nyní, když příliv dolaru vykazuje známky obratu, fixing signalizuje, že tvůrci politiky mohou chtít, aby se jüan přizpůsobil vývoji na trhu,“ uvedl Christopher Wong, stratég společnosti Overseas Chinese Banking.
Další asijské měny také vykázaly růst, přičemž na prvním místě byl jihokorejský won. Tento trend byl podpořen vyjádřeními představitelů Federálního rezervního systému, která zvýšila očekávání, že americká centrální banka by mohla v příštím roce snížit úrokové sazby. Tchajwanský dolar se zpevnil navzdory voličské nejistotě na Tchaj-wanu, což bylo způsobeno oslabením amerického dolaru.
Zdroj: Bloomberg