K 8:00 GMT klesly lednové futures kontrakty na ropu Brent o 61 centů, což je pokles o 0,75%, na 80,82 USD za barel. Současně prosincové futures kontrakty na americkou ropu West Texas Intermediate (WTI) klesly o 61 centů, tedy o 0,79%, na 76,56 USD za barel.
V pátek ceny ropy vzrostly téměř o 2% poté, co Irák vyjádřil podporu pro omezení těžby ropy ze strany OPEC+. Avšak za celý týden ceny ropy klesly přibližně o 4%, což znamená třetí týdenní ztrátu od května.
„Investoři se více zaměřují na pomalou poptávku ve Spojených státech a Číně, zatímco obavy z možného narušení dodávek v důsledku izraelsko-hamaského konfliktu poněkud ustoupily,“ uvedl Hiroyuki Kikukawa, prezident NS Trading, jednotky Nissan Securities.
Minulý týden Americký Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že americká produkce ropy v letošním roce pravděpodobně poroste méně, než se původně předpokládalo, a zároveň dojde k poklesu poptávky.
EIA také předpovídá, že v příštím roce může spotřeba benzinu na obyvatele v USA klesnout na nejnižší úroveň za poslední dvacet let.
Trhy vyjadřovaly obavy ohledně možného zpřísnění americké měnové politiky poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell minulý týden naznačil, že by úrokové sazby mohly být znovu zvýšeny, pokud dojde k zastavení pokroku v omezování inflace.
Vzhledem k uvolněnějším finančním podmínkám po pátečním skoku na akciových trzích „existuje velká šance, že tento týden bude Fed mluvit více jestřábím tónem,“ uvedl Tony Sycamore, tržní analytik společnosti IG.
To však „není vyhlídka, kterou by ropa uvítala, vzhledem k tomu, že nedávné údaje z Číny a USA znovu vyvolaly obavy z růstu,“ dodal.
Nedávná slabá ekonomická data z Číny, která je největším dovozcem ropy na světě, vyvolala minulý týden obavy z poklesu poptávky.
V říjnu došlo v Číně k poklesu spotřebitelských cen na úroveň nejnižší od začátku pandemie, což vzbudilo otázky ohledně síly hospodářského oživení v zemi.
Navíc čínské rafinerie požadovaly snížení dodávek ropy ze Saúdské Arábie, největšího světového exportéra, pro prosinec.
Přesto analytik Kikukawa poznamenal, že ceny ropy by mohly být podpořeny, pokud se americká ropa WTI přiblíží k ceně 75 dolarů za barel.
„Pokud trh dále klesne, pravděpodobně uvidíme nákupy podpory na základě očekávání, že Saúdská Arábie a Rusko se rozhodnou pokračovat v dobrovolném snižování dodávek i po prosinci,“ řekl Kikukawa.
Saúdská Arábie a Rusko, jako největší světoví vývozci ropy, minulý týden oznámili, že budou i nadále dodržovat dobrovolné snížení produkce ropy až do konce roku v reakci na trvající obavy o poptávku a hospodářský růst v oblasti ropného trhu.
Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich spojenci, včetně Ruska, skupina známá jako OPEC+, se sejde 26. listopadu.
Z hlediska nabídky americké energetické společnosti snížily počet ropných vrtných plošin dva týdny po sobě na nejnižší úroveň od ledna 2022, podle údajů společnosti Baker Hughes, poskytovatele energetických služeb. Počet vrtných souprav je indikátorem budoucí těžby ropy.
Zdroj: Reuters