Futures na Brent ropu uzavřely s poklesem o 1,8% na úrovni 84,76 dolarů za barel, zatímco futures na americkou West Texas Intermediate ropu klesly o 2,05% na úroveň 80,83 dolarů za barel.
Oba kontrakty minulý týden zaznamenaly svůj čtvrtý týdenní zisk v řadě, což je nejdelší taková série od poloviny roku 2022.
Americký dolar posiluje spolu s růstem úrokových sazeb, čímž zdražuje ropu denominovanou v dolarech pro držitele jiných měn. Index dolaru v pondělí vzrostl o přibližně 0,5%.
„Zdá se, že dolar je trochu silnější, a to způsobuje malý tlak na ropu,“ uvedl analytik Phil Flynn z Price Futures Group.
Obchodníci vsadili na to, že Fed v květnu zvýší svou úrokovou sazbu o další čtvrt procentního bodu a očekávání snížení sazeb se posunula až na konec tohoto roku, což je obvyklé v období zpomalení ekonomiky.
Mezitím se očekává, že zveřejnění údajů o hrubém domácím produktu (HDP) Číny za první čtvrtletí v úterý bude pozitivní pro ceny komodit. Mezinárodní energetická agentura (IEA) předpovídá, že čínská poptávka bude zodpovědná za většinu růstu poptávky v roce 2023.
Nicméně, v měsíční zprávě IEA se také varuje, že snížení produkce, oznámené producenty ze skupiny OPEC+, může zhoršit nedostatek dodávek ropy, který se očekává v druhé polovině tohoto roku, a může poškodit spotřebitele a celosvětové hospodářské oživení.
Koalice skupiny G7 bude podle úředníka koalice udržovat strop ceny ropy přepravované po moři z Ruska na úrovni 60 dolarů za barel, a to i přes rostoucí globální ceny ropy a nátlak některých zemí na snížení stropu ceny s cílem omezit příjmy Moskvy.
V Iráku se federální vláda a kurdská regionální vláda (KRG) podle čtyř zdrojů informovaných agentury Reuters v pondělí vypořádaly s technickými problémy nezbytnými pro obnovení severních vývozů ropy z tureckého přístavu Ceyhan na mezinárodní trhy.
Turecko zastavilo 450 000 barelů denně (bpd) severních vývozů ropy z Iráku dne 25. března poté, co rozhodnutí arbitráže Mezinárodní obchodní komory (ICC) nařídilo Turecku zaplatit Bagdádu škody ve výši 1,5 miliardy dolarů za neoprávněné vývozy KRG mezi lety 2014 a 2018.
V Saúdské Arábii se podle oficiálních údajů z pondělí v únoru snížil vývoz surové ropy na 7,455 milionů barelů denně (bpd) z lednových 7,658 milionů bpd.
Zdroj: CNBC