Cena ropy Brent se udržovala nad 77 dolary za barel, avšak směřovala k týdenním, měsíčním i čtvrtletním ztrátám, zatímco americká ropa West Texas Intermediate se obchodovala kolem 72 dolarů za barel. Globální benchmark letos klesl přibližně o 10 %, podobně jako americká ropa. Index komodit Bloombergu za posledních 12 měsíců také zaznamenal srovnatelný pokles.
Ve čtvrtek ropa uzavřela níže, po zveřejnění oficiálních údajů z USA, které ukázaly pokles celostátních zásob, zatímco zásoby v klíčovém skladišti Cushing v Oklahomě se rozšiřovaly již 11. týden a dosáhly nejvyšší úrovně od srpna. Americká produkce ropy je na rekordní úrovni.
Ropa prožila proměnlivý rok, kdy ceny posílil výbuch války mezi Izraelem a Hamásem a také spekulace, že Federální rezerva ukončí zvyšování úrokových sazeb kvůli klesající inflaci. Avšak i přes opakované snižování dodávek ze strany OPEC+ výroba zemí mimo kartel a obavy z pomalejšího růstu poptávky vedly k poklesu cen ropných futures.
V tomto měsíci obchodníci čelili rostoucímu napětí v Rudém moři po útocích húthijských povstalců v Jemenu na lodě. Nyní se polovina světové flotily kontejnerových lodí vyhýbá této trase a tankery s ropou byly také přesměrovány, což vedlo k prodlouženým lodním cestám.
„Dlouhotrvající konflikt v Gaze udržuje geopolitické napětí na vysoké úrovni,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG Asia Pte. Přesto širší tzv. santovská rally na akciích a „americký dolar, který se v poslední době snaží získat jakoukoli trakci, pomáhají poskytovat ropě do konce roku určité podpůrné katalyzátory“.
Členové OPEC+ včetně Ruska, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu a Iráku se nedávno zavázali k dalšímu snížení těžby, jež má začít platit od 1. ledna. K tomu Saúdská Arábie oznámila, že bude pokračovat ve snižování své produkce o 1 milion barelů denně až do konce prvního čtvrtletí, přičemž toto snížení by mohlo být i prodlouženo.
Zdroj: Bloomberg