Po nedávném poklesu ceny ropy začínají znovu růst. Futures kontrakty na ropu Brent se ve čtvrtek pohybovaly okolo 84 dolarů za barel po týdenním poklesu zásob o 1,36 milionu barelů. Přesto se zásoby v úložišti Cushing zvýšily na nejvyšší úroveň od loňského července.
Časové rozpětí, které nedávno ukazovalo známky slabosti, začalo zotavovat své ztráty z předchozích dnů a naznačuje mírně pozitivnější výhled. Současně indikátor volatility ceny ropy Brent za posledních 100 dní klesl na nejnižší úroveň od roku 2019, což naznačuje stabilizaci trhu.
Ropa od začátku minulého měsíce ztrácí na síle kvůli zmírnění napětí na Blízkém východě. Slabší časové rozpětí a užší rafinérské marže naznačují, že trh zůstává pod tlakem, zatímco pozornost se opět obrací k OPEC+ a jeho dodávkám, především s ohledem na Rusko, které čerpá nad plán před nadcházejícím zasedáním kartelu.
Všeobecně se očekává, že skupina prodlouží omezení produkce, až se producenti sejdou 1. června.
„Očekáváme nižší nabídku OPEC+ po delší dobu,“ uvedl ve své poznámce analytik Daan Struyven ze společnosti Goldman Sachs Group Inc. Přesto zůstávají vyšší produkční cíle „pravděpodobné“, protože rostoucí volné kapacity by mohly zvýšit tlak na zvýšení produkce.
Bidenova administrativa samostatně zvýšila maximální cenu, kterou je ochotna uhradit za obnovení amerických nouzových zásob ropy. Ministerstvo energetiky nyní zaplatí až 79,99 USD za barel, což je první případ, kdy byl stanoven konkrétní limit ceny.
„Navzdory medvědímu převisu slabé implikované poptávky po benzinu a naftě se zásoby ropy v USA čerpají,“ uvedl Keshav Lohiya, zakladatel poradenské společnosti Oilytics. „Bidenova administrativa se zaměřuje na odkup barelů SPR, dokud se WTI pohybuje pod 80 dolary, což prozatím přineslo implicitní spodní hranici při těchto současných cenách.“
Zdroj: Bloomberg