Futures na ropu Brent se do 06:46 GMT snížily o 56 centů (0,7 %) na 76,37 USD za barel, zatímco americká ropa West Texas Intermediate (WTI) klesla o 45 centů (0,6 %) na 73,10 USD za barel.
Tyto ztráty přišly po předchozím týdnu, kdy Brent ztratil 0,3 % a WTI klesla o 1,7 %. Podle šesti zdrojů z OPEC+ pro agenturu Reuters plánuje organizace OPEC a její spojenci od října zvýšit těžbu ropy.
V rámci plánu na postupné rušení poslední vrstvy omezení produkce o 2,2 milionu barelů denně se osm členů OPEC+ chystá v říjnu zvýšit těžbu o 180 000 barelů denně, přičemž další škrty budou zachovány až do konce roku 2025.
„Existují obavy, že OPEC bude pokračovat a od října zvýší produkci,“ uvedl Tony Sycamore, analytik trhu IG.
„Domnívám se však, že tento výsledek závisí na ceně v tom smyslu, že k němu dojde, pokud se cena WTI bude blížit 80 než 70 dolarům.“
Brent i WTI zaznamenaly ztráty už druhý měsíc po sobě, protože obavy z klesající poptávky v USA a Číně převážily nad nedávným přerušením dodávek ropy z Libye kvůli konfliktu mezi místními vládními frakcemi a rostoucím napětím na Blízkém východě spojeným s konfliktem mezi Izraelem a Gazou.
I když libyjský vývoz ropy zůstává zastaven, společnost z Arabského zálivu obnovila těžbu až na 120 000 barelů denně, aby pokryla domácí spotřebu, uvedli v neděli inženýři poté, co většina ropných polí v zemi byla uzavřena kvůli vnitřním sporům.
Obavy ohledně slabého růstu čínské poptávky se prohloubily po sobotním oficiálním průzkumu, který ukázal, že výrobní aktivita v srpnu klesla na šestiměsíční minimum, protože ceny v továrnách padaly a firmy se potýkaly s nedostatkem objednávek.
Soukromý průzkum z pondělí, zaměřený na menší exportní firmy, však ukázal známky nejistého oživení v srpnu.
„Mírnější než očekávaný čínský PMI zveřejněný o víkendu zvyšuje obavy, že čínská ekonomika nesplní růstové cíle,“ uvedl Sycamore.
Spotřeba ropy ve Spojených státech v červnu zpomalila na nejnižší sezónní úroveň od doby koronavirové pandemie v roce 2020, jak ukázala páteční data Úřadu pro energetické informace.
„V roce 2025 vidíme pokles růstu, který je způsoben ekonomickými protivětry v Číně a USA,“ uvedli analytici ANZ ve své poznámce.
„Domníváme se, že OPEC nebude mít jinou možnost než odložit postupné ukončení dobrovolného snižování produkce, pokud chce dosáhnout vyšších cen.“
Počet aktivních ropných plošin v USA zůstal minulý týden beze změny na úrovni 483, uvedla společnost Baker Hughes ve své týdenní zprávě.
Zdroj: Investing