Ropa klesala potřetí za poslední čtyři dny ve chvíli, kdy se objevily další známky zpomalení ekonomiky v USA a tím zastínily značné čerpané zásob ropy.
Globální benchmark Brent klesl pod 83 dolaru poté, co za středeční obchodování uzavřel se ztrátou 2%. Ekonomika v USA v posledních týdnech stagnuje, uvedl FED ve svém průzkumu Béžové knihy, čímž uškodil vyhlídkám na poptávku po energii. Dolar posiloval, což znamená další protivítr pro komodity.
Mezitím trhy s benzínem v Asii jasně vykazují známky oslabení, jelikož zisky z produkce paliva klesají. Diesel také zaostává, některé rafinérie zvažují škrty ve zpracování, jelikož marže klesají. To zatěžuje ceny ropy jako například Murban, která se nachází v medvědím contangu.
I přes pokles z tohoto týdne je ropa stále nad 15měsíčním minimem dosaženého v polovině března. Tento pokles byl v důsledku turbulencí v bankovním sektoru. Překvapivé oznámení OPEC+, které se tykalo snížení produkce a omezení iráckých toků podpořilo některé zisky. Také očekávání oživení čínské poptávky podpořilo zisky.
,,Když komentáře Fedu naznačují další zvyšovaní sazeb, ekonomické problémy vypadají nevyhnutelně,” prohlásila Priyanka Sachdeva, analytička makléřské společnosti Phillip Nova Pte Ltd. narušila poptávka za Západu.”
Obavy ze zpomalení růstu ekonomiky v USA obecně zastínily býčí zprávu Úřadu pro energetické informace, která ukázala, že zásoby ropy minuly týden klesly o 4,58 milionu barelů. Rafinérie operovaly poprvé od prosince s více než 91 % kapacity, i když zásoby benzinu rostly.
Zdroj: Bloomberg.com