Mezi společnostmi Teck a Glencore už je něco jako sága. Nagle původně navrhoval sloučit Glencore s celým Teckem a pak rozdělit spojenou skupinu na samostatné uhelné a kovové podniky. Poté, co Teck tento plán odmítl, se Nagle nakonec spokojil s koupí pouze uhelné části.
Tento plán B má některé výhody. Glencore se obchoduje za pouhý 3,9násobek očekávaného zisku EBITDA v roce 2024, což se blíží například Rio Tinto (RIO.L), (RIO.AX), ale je to méně než 7,4násobek průměru 54miliardového Freeport-McMoRan (FCX.N), 57miliardového Southern Copper (SCCO.N) a 18miliardového Antofagasta (ANTO.L), těžařů zaměřených na kovy, které budou nedílnou součástí přechodu na energetiku. Část slevy je způsobena podnikáním společnosti Nagle v oblasti energetického uhlí, které čelí nejisté budoucnosti, protože levná energie z obnovitelných zdrojů činí toto fosilní palivo pro výrobu energie nadbytečným.
Koupě uhelné divize společnosti Teck může tuto slevu snížit. Teck vyrábí koksovatelné uhlí, které je i nadále nezbytné pro výrobu oceli. Její srovnatelná skupina má v současné době průměrné ocenění 3,1násobku EBITDA pro rok 2024, zatímco u tepelných aktiv, jako je jihoafrická Thungela Resources (TGAJ.J), je to 2,5násobek. Spojením obou podniků se rozředí příspěvek z energetického uhlí, což usnadní vyčlenění rozšířeného podniku z kovové části při vyšším ocenění.
Přesto by rozdělení čistých kovů a špinavého uhlí, které by možná trvalo několik let vzhledem k tomu, že současná fúze uhelných společností bude potřebovat schválení regulačních orgánů, mohlo také způsobit, že kovový byznys Glencore bude mít k dispozici méně hotovosti. Nárazové výplaty z prodeje uhlí v době krize energetické bezpečnosti podpořily cash flow společnosti Glencore. V roce 2022 se fosilní palivo podílelo na zisku EBITDA skupiny více než polovinou.
Mezitím není zcela jasné, jaké ocenění investoři přisoudí zbývajícímu čistě kovovému byznysu Glencore. Společnosti Freeport a Southern Copper se obchodují s prémií, protože mají vyšší podíl tržeb z mědi než Glencore, který vyrábí také kobalt a nikl. Otazník visí také nad ziskovou energetickou divizí Nagle obchodující s ropou, uhlím a uhlíkovými kredity. Tento druh podnikání potřebuje významné bankovní financování, které by se mohlo prodražit, kdyby bylo odděleno spolu s obchodem se špinavým uhlím. Pokud se však Glencore rozhodne ponechat si část nebo část této divize v rámci kovodělné divize, může to snížit její celkový násobek.
To, co Nagle nakonec udělá, může paradoxně záviset na společnosti Teck. Poté, co kanadská společnost prodala svůj uhelný byznys, nabízí živý experiment toho, jak investoři přemýšlejí o nově oddělených čistě kovových akciích. Pokud akcie vzrostou ze současného pětinásobku EBITDA pro rok 2024 na úroveň, jakou má například Freeport, Nagle a jeho akcionáři budou s větší pravděpodobností pokračovat v druhé části svého plánu. Pokud ne, může hybridní model Glencore ještě nějakou dobu přetrvat.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Elastic