iStock

Rupie beze změny, nejmenší meziroční změna za posledních 20 let

Indická rupie se v pátek příliš nezměnila a je na cestě k nejmenší roční procentuální změně za posledních 20 let, a to díky trvalým devizovým intervencím indické centrální banky.

V 10:30 IST byla rupie vůči americkému dolaru na úrovni 83,1550 ve srovnání s předchozím závěrem na 83,1650.

V meziročním srovnání rupie klesla o zhruba 0,4%, což je nejmenší procentní změna za posledních nejméně 20 let.

Růst asijských měn pomohl rupii v pátek k růstu v souvislosti s rostoucími očekáváními snížení úrokových sazeb v USA.

Dolarový index se pohyboval stabilně poblíž hodnoty 101,2 poté, co se mírně zotavil z pětiměsíčního minima, ale v prosinci zatím klesl o zhruba 2% a rozšířil tak svůj 3% pokles z listopadu.

I když místní jednotka dosáhla rekordního minima 83,42 v roce 2023, její oslabení bylo výrazně mírnější ve srovnání s poklesem o zhruba 10% v loňském roce.

Podle obchodníků zůstala rupie tváří v tvář volatilitě světových kurzů v prostředí intervencí RBI prostřednictvím spotových, forwardových, nedeliverable forwardů a futures trhů převážně stabilní.

Rupie v pátek pravděpodobně zůstane ve svém „převažujícím pásmu“, vklíněna mezi poptávku dovozců po dolarech na konci měsíce a obecně pozitivní asijské signály, uvedl forexový obchodník zahraniční banky.

Lepivost rupie také brzdila zisky v souvislosti se slabým dolarem a prudkým zvýšením přílivu kapitálu na indické trhy ke konci roku.

Podle údajů NSDL nakoupili zahraniční investoři v průběhu roku 2023 indické akcie a dluhopisy v hodnotě 27,8 miliardy dolarů, z toho přibližně 9,3 miliardy dolarů jen v prosinci.

„Rupie se pohybovala uprostřed řídkých svátečních obchodů a očekává se, že se (v pátek) bude pohybovat v rozmezí 83,05 až 83,30,“ uvedl Anil Kumar Bhansali, vedoucí oddělení treasury ve společnosti Finrex Treasury Advisors.

Zdroj: Reuters, zdroj: úvodní fotografie: iStock

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn