Rusko úspěšně obešlo sankce na svou ropu a odklonilo toky z Evropy do Číny a Indie, které dohromady představovaly asi 90% jeho vývozu ropy, řekl Novak, který má na starosti energetický sektor země, státní televizi Rossija-24.
Řekl, že Rusko již začalo navazovat vztahy s asijsko-pacifickými zeměmi předtím, než Západ po vypuknutí konfliktu na Ukrajině v únoru 2022 zavedl proti Moskvě sankce.
„Pokud jde o ta omezení a embarga na dodávky do Evropy a USA, která byla zavedena… to jen urychlilo proces přeorientování našich energetických toků,“ řekl Novak.
Řekl, že podíl Evropy na ruském vývozu ropy klesl z 40-45% na pouhých 4–5%.
„Hlavními partnery v současné situaci jsou Čína, jejíž podíl narostl přibližně na 45-50% a samozřejmě Indie. Dříve do Indie v podstatě žádné dodávky nebyly, za dva roky celkový podíl dodávek do Indie dosáhl 40%,“ řekl Novak.
Když mluvíme o skupině předních producentů ropy OPEC+, Novak řekl, že Rusko dodržuje své závazky ohledně omezení dodávek a příští rok vidí cenu ropy Brent na 80 až 85 dolarech za barel, což je zhruba v souladu se současnou úrovní.
Spojené státy minulý měsíc také vyhlásily sankce proti arktickému LNG 2, projektu zkapalněného zemního plynu vedeném ruskou společností Novatek (NVTK.MM).
Zahraniční akcionáři v obavě z reakce sankcí pozastavili účast na projektu a vzdali se odpovědnosti za financování a za smlouvy o odběru elektrárny, uvedl v pondělí deník Kommersant.
Sankce také vyústily v prohlášení společnosti Novatek za vyšší moc ohledně dodávek LNG z projektu, řekly minulý týden agentuře Reuters průmyslové zdroje.
Novak uvedl, že první vlak projektu již skutečně začal vyrábět LNG s prvními dodávkami očekávanými v prvním čtvrtletí roku 2024.
Průmyslové zdroje uvedly, že vlak vyprodukoval „první kapky“ LNG, ale ještě nějakou dobu potrvá, než dosáhne své jmenovité kapacity 6,6 milionu metrických tun ročně.
Zdroj: Reuters