Americké akcie se v pondělí na trhu obchodovaly smíšeně
Bankovní společnosti čelily tlaku v důsledku krachu finančních ústavů Silicon Valley Bank a Signature Bank. Spekulace, že americká centrální banka pozastaví zvyšování úrokových sazeb v reakci na problémy v bankovním sektoru, však přinesly prospěch akciím z jiných odvětví.
V pondělí došlo k mírnému smíšenému vývoji na amerických akciových trzích, když index Dow Jones klesl o 0,28% a uzavřel se na 31 819,14 bodech, zatímco širší index S&P 500 ztratil 0,15% a skončil na 3 855,76 bodech. Naopak index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,45% a dosáhl hodnoty 11 188,84 bodu. Index volatility VIX zaznamenal růst o 6,94% a dosáhl hodnoty 26,52 bodu, zatímco výnos 10-ti letých vládních dluhopisů USA klesl o 15 bazických bodů na 3,545%.
V neděli uzavřely americké regulační orgány newyorský finanční ústav Signature Bank. Rozhodnutí následovalo po pátečním krachu Silicon Valley Bank (SVB), což je největší bankovní kolaps v USA od pádu finančního domu Washington Mutual v roce 2008.
Krachy finančních ústavů Silicon Valley Bank a Signature Bank vyvolaly obavy o stabilitu amerického finančního sektoru. V pondělí se výrazně snížily akcie několika amerických bank, jako například First Republic (-61,83%), Western Alliance Bancorp (-47,06%) a PacWest Bancorp (-21,05%), stejně jako akcie společnosti Charles Schwab (-11,57%), která poskytuje makléřské a další finanční služby.
Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na úroveň 4,50 až 4,75% začátkem února v rámci snahy zabránit inflaci. Tato sazba je nejvyšší od října 2007. Příští týden bude opět rozhodovat o úrokových sazbách. Analytik Peter Cardillo ze společnosti Spartan Capital Securities uvedl, že trh očekává, že Fed tento měsíc pravděpodobně neprovede další zvýšení úrokových sazeb.
V pondělí docházelo k výraznému oslabování amerického dolaru
V pondělí došlo na devizovém trhu k výraznému oslabení amerického dolaru kvůli zmírnění vyhlídek pro růst úroků. Vůči dolaru si euro kolem 22.30 SEČ připsalo zhruba 0,8% na 1,073 USD. Analytik Niles Christensen z firmy Nordea uvedl, že radikální změna ohledně očekávání úrokových sazeb vedla k oslabení dolaru.
Někteří investoři tvrdí, že další vývoj úrokových sazeb Fedu bude záviset na údajích o inflaci. Údaje o únorovém vývoji spotřebitelských cen v USA budou v úterý představeny americkou vládou. Vývoj výrobních cen bude zveřejněn ve středu.
Rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb bude v čtvrtek přijímat Evropská centrální banka. Očekává se, že ECB zvýší svou základní úrokovou sazbu na 3,5% o půl procentního bodu, jak uvádí Christensen.
V pondělí došlo na evropských akciových trzích k výraznému poklesu, zejména kvůli propadu bankovních titulů
Akciové trhy v západní Evropě v pondělí zaznamenaly výrazný pokles kvůli událostem kolem úpadku amerických bank. Tyto události vyvolaly negativní sentiment na burzách ve Spojených státech, zejména kvůli problémům finančního ústavu Silvergate a uzavření Silicon Valley Bank bankovními regulačními orgány v Kalifornii. Navíc americké úřady v pondělí uzavřely newyorský finanční dům Signature Bank.
V pondělí došlo na evropských akciových trzích k výraznému propadu. Index STOXX Europe 600 se snížil o 2,42% na 442,80 bodu. Britský FTSE 100 klesl o 2,58% na 7 548,63 bodu, německý DAX o 3,04% na 14 959,47 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 2,90% a uzavřel na 7 011,50 bodu. Tento trend byl způsoben propadem bankovních titulů v důsledku problémů několika amerických finančních institucí.
V indexu STOXX Europe 600 v pondělí oslabil bankovní sektor o 5,65%, což znamená nejhorší výsledek od 4. března loňského roku, kdy se banky propadly o 6,66%. Důvodem byla tehdy varování, že kvalita aktiv bank bude negativně ovlivněna válkou na Ukrajině.
Zkrachovalá americká banka Silicon Valley Bank bude za symbolickou jednu libru převzata britskou bankou HSBC. Tento krok by měl ochránit vklady věřitelů v rámci uzavřené dohody. Navzdory této dohodě však banky byly pod prodejním tlakem a propadly se na akciových trzích.
Akcie HSBC Holdings zaznamenaly pokles o více než 4%, Deutsche Bank korigovala o téměř 5%, akcie Credit Suisse ztratily téměř 10% a Commerzbank zaznamenala propad o více než 12%.
Hospodářské výsledky
Automobilka Porsche zaznamenala rekordní tržby a provozní zisk v loňském roce díky zvýšení dodávek automobilů a snížení nákladů. Zisk z provozu vzrostl o 27,4% na 6,8 miliardy eur. Nicméně, finanční ředitel firmy Lutz Meschke varoval, že stále existují výzvy v odvětví, jako jsou problémy s dodavatelským řetězcem, geopolitické napětí a rostoucí inflace.
V pondělí Pražská burza opět zaznamenala pokles a dostala se na nejnižší úroveň od začátku února
Na začátku nového týdne pokračovala Pražská burza v poklesu, když index PX v pondělí klesl o 2,18% na 1 346,18 bodu, což znamená jeho nejnižší hodnotu od začátku února. Hlavní roli v tomto vývoji hrály banky. Celkový objem obchodů byl vysoký, dosáhl více než miliardy korun.
Makléř Vladimír Vávra z WOOD & Company uvedl, že bankovní tituly se na začátku týdne opět potýkaly s vlnou prodejů v souvislosti s nervozitou na finančních trzích v zahraničí, kterou vyvolal pád americké regionální banky Silicon Valley Bank.
Erste Group Bank utrpěla největší ztrátu na pražské burze, když její cenné papíry klesly o 4,55% na 772,80 Kč. Dále Komerční banka ztratila 3,9% a její akcie se obchodovaly za 703 korun. MONETA Money Bank zaznamenala pokles o 1,07% na 83,40 Kč a pojišťovna VIG odepsala 2,46% a obchodované byly za 595 korun.
Analytik z Komerční banky Bohumil Trampota však tvrdí, že současná situace se liší od krize v roce 2008. „Banky jsou v mnohem lepší kondici než v té době a regulátoři okamžitě zavedli program na poskytování pomoci, kterým si banky budou moci levně půjčovat k uspokojení potřeb svých klientů,“ uvedl. Proto by se podle něj nemělo obávat krize nebo přenosu problémů na ostatní. „Je však pravdou, že akciové trhy jsou momentálně velmi nervózní,“ dodal.
Většina titulů v Praze skončila v pondělí v červeném, jen několik akcií bylo výjimkou. Akcie lékárenského řetězce Pilulka si připsaly 1,56% na 650 korun a tabáková společnost Philip Morris ČR vzrostla o 0,23% na 17 460 korun. Cenné papíry energetické společnosti ČEZ se ubránily ztrátě a na tisícikorunové úrovni stagnovaly.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK