Po ziskovém minulém týdnu si dolar udržoval svoji hodnotu na globálním měnovém trhu, což bylo reakcí na neočekávanou informaci od amerického Federálního rezervního systému, že americké úrokové sazby zůstanou delší dobu vysoké, než se původně myslelo.
Japonský jen zaznamenal pokles o 0,2%, když dosáhl hodnoty 148,60 za dolar, což je téměř jeho nejnižší hodnota od října minulého roku. Přiblížil se k úrovni 150 za dolar, což by podle některých analytiků mohlo vyvolat měnové intervence ze strany japonského státu, podobné těm, které jsme viděli v minulém roce.
V pátek jen oslabil o více než 0,5%, když Bank of Japan rozhodla o zachování velmi nízkých úrokových sazeb. Guvernér Kazuo Ueda poté uvedl, že před jakýmkoli zvýšením úroků je nutné provést důkladnější analýzu dostupných dat.
„Podle guvernéra BoJ Kazuo Uedy zatím neexistují známky stabilní inflace na udržitelném základě, takže BoJ bude trpělivě pokračovat v uvolňování měnové politiky v současném rámci. To byl pro jen jasný tlumič,“ uvedla Esther Reichelt, devizová analytička Commerzbank.
Překročení úrovně 148,50 by mnozí považovali za katalyzátor obnovení intervencí na posílení jenu, podobně jako v loňském roce, dodala.
„Je samozřejmě možné, že právě takové obavy z intervencí by prozatím slabšímu jenu zabránily.“

V pátek dolarový index dosáhl téměř šestiměsíčního vrcholu a posílil na hodnotu 105,67, což představovalo nárůst o 0,1%.
I když centrální banka minulý týden rozhodla, že ponechá sazby na současné úrovni, v pátek se zástupci Federální rezervní banky vyjádřili s varováním ohledně možných dalších zvýšení sazeb. V současnosti trhy předpokládají 25% pravděpodobnost zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na zasedání v listopadu.
Euro pokleslo o 0,2% na hodnotu 1,0634 USD, čímž se přiblížilo svému šestiměsíčnímu nejnižšímu bodu 1,0615 USD, kterého dosáhlo v pátek v důsledku posilujícího se dolaru.
Tato společná měna by mohla v tomto měsíci zaznamenat pokles zhruba o 1,9%, což je její největší měsíční propad od května, a je to v reakci na rostoucí obavy z možné recese.
„Tato skutečnost (hrozba recese) nejenže naznačuje, že další zvýšení sazeb v eurozóně je stále méně pravděpodobné, ale také to, že trh se bude držet svých očekávání ohledně snížení sazeb v příštím roce, což prozatím vytváří tlak na euro,“ uvedla Reichelt.
V pondělí François Villeroy de Galhau, člen vedení Evropské centrální banky, prohlásil, že ECB by měla být opatrná s příliš rychlým zvyšováním úrokových sazeb, aby se vyhnula nepříznivému vývoji ekonomiky.
Britská libra se stabilizovala na hodnotě 1,2240 USD, což následovalo po poklesu z minulého týdne o více než 1%. Tento pokles byl vyvolán rozhodnutím Bank of England přerušit cyklus zvyšování úrokových sazeb, což následovalo den po zveřejnění informací, které ukazovaly, že inflace v Británii se neočekávaně zpomalila.
V září libra směřovala k zaznamenání 3% poklesu, což představovalo nejhorší měsíční výsledek za uplynulý rok.
Zdroj: CNBC