Společnost International Business Machines (IBM) se během své desetileté transformace zaměřila na dvě oblasti: hybridní cloud computing a umělou inteligenci. Pro každou z nich společnost vybudovala platformu. Všudypřítomný software Red Hat zaujímá hlavní místo v oblasti hybridního cloudu, zatímco nedávno spuštěná platforma watsonx nyní vede v oblasti umělé inteligence.
IBM se v uplynulém desetiletí v rámci svého obratu zbavila spousty podniků, ale jeden ze svých nejstarších si ponechala. Tento technologický titán vyrábí mainframy již od 50. let minulého století. Ačkoli segment mainframů není pro IBM tak zásadní jako kdysi, tyto mohutné systémy jsou stále hojně využívány v některých odvětvích a každý prodaný mainframový systém generuje další příjmy ze softwaru, služeb a financování.
Na konci roku 2022 používalo 45 z 50 největších světových bank mainframové systémy IBM. Zhruba jednou za dva a půl roku uvádí IBM na trh novou řadu mainframů. Poslední iterace, z16, byla oznámena v dubnu 2022 a k dispozici byla následující měsíc.
Model z16 přišel s řadou inovací, včetně integrovaného akcelerátoru umělé inteligence, který je schopen v reálném čase spouštět pracovní zátěže spojené s inferencí umělé inteligence. To umožnilo finančním institucím využívat AI k analýze transakcí za běhu, čímž se snížilo riziko podvodů. Jeden systém z16 dokázal zpracovat 300 miliard inferenčních požadavků denně s latencí jedné milisekundy.
Přichází nový mainframe
Vzhledem k typické kadenci uvádění mainframů na trh je pravděpodobné, že IBM odhalí svůj další mainframový systém ve třetím nebo čtvrtém čtvrtletí roku 2024. Uvedení mainframu na trh obvykle spustí cyklus upgradů, což výrazně zvýší příjmy v segmentu infrastruktury.
Ve třetím čtvrtletí roku 2022, tedy v prvním úplném čtvrtletí dostupnosti systému z16, vzrostly prodeje mainframových systémů meziročně o 98%. To zvýšilo celkové tržby z infrastruktury meziročně o 23% a pravděpodobně to vedlo i k určitému nárůstu prodeje softwaru a služeb.
Systémy mainframe společnosti IBM dobře spolupracují s hybridní cloudovou platformou společnosti, což zákazníkům umožňuje modernizovat jejich infrastrukturu a zároveň zůstat u mainframů. Jednou z výhod mainframů IBM je dlouhá životnost. Aplikace napsaná před desítkami let ve starobylém programovacím jazyce COBOL, který stále pohání mnoho kritických systémů, poběží na dnešních mainframech bez problémů.
Velké využívání kódu napsaného v jazyce COBOL je problémem pro společnosti, které jsou na tomto kódu závislé. Jazyk COBOL se již ve skutečnosti nevyučuje, takže se zmenšuje počet softwarových inženýrů schopných tyto aplikace udržovat. Tato situace je pro IBM špatnou zprávou, protože by mohla některé zákazníky donutit k odklonu od mainframů.
IBM nedávno přišla s řešením, které by mělo pomoci. Společnost v říjnu uvedla na trh watsonx Code Assistant for Z, generativního asistenta na bázi umělé inteligence, který je speciálně vycvičen k překladu aplikací COBOL do moderního kódu v jazyce Java. Zákazníci tak mají možnost modernizovat svůj software, aniž by se museli vzdát mainframu, a IBM tak získává další způsob, jak generovat příjmy ze své zákaznické základny mainframů.
Stálý růst IBM
Po letech kolísání mezi růstem příjmů a jejich poklesem je nyní IBM v dobré pozici pro trvalý růst, pokud nedojde k výraznému hospodářskému poklesu. Společnost se usadila ve své roli poskytovatele platforem, softwaru a poradenských služeb podnikům, které chtějí modernizovat své IT infrastruktury a zavádět technologie umělé inteligence. Samotný mainframe není růstovým oborem jako hybridní cloud a umělá inteligence, ale v obou hraje určitou roli.
IBM očekává, že v letošním roce zvýší tržby o 3 až 5% bez vlivu měnových kurzů. Uvedení mainframů na trh někdy v příštím roce zvýší tržby v druhé polovině roku 2024, ale je zde mnoho pohyblivých částí a společnost pravděpodobně nevydá žádné pokyny pro rok 2024 až do své příští zprávy o výsledcích hospodaření v lednu. Stav ekonomiky je divokou kartou, která může tržby IBM ovlivnit o několik procentních bodů na obě strany.
Nový mainframe sice dočasně podpoří nejvyšší tržby IBM, ale z dlouhodobého hlediska bude hnacím motorem růstu snaha společnosti o změnu pozice pro éru cloudu a umělé inteligence.
Zdroj: The Motley Fool, zdroj úvodní fotografie: The Economic Times