I když se společnost Pfizer nyní zaměří na verzi léku podávaného jednou denně, toto rozhodnutí stále znamená ránu pro její ambice stát se prvním uchazečem na rychle rostoucím trhu s léky na hubnutí, který by podle odhadů analytiků mohl do konce desetiletí dosáhnout hodnoty 100 miliard dolarů.
Danuglipron patří do stejné skupiny léků na cukrovku a obezitu jako Wegovy a Ozempic společnosti Novo Nordisk (NOVOb.CO) a Mounjaro a Zepbound společnosti Eli Lilly (LLY.N).
Schválené léky v této skupině se v současné době podávají injekčně, ačkoli Novo a Lilly testují také perorální verze svých léků.
Akcie společnosti Pfizer v předobchodní fázi klesly o 3,4% na 29,45 USD. Akcie společnosti Novo Nordisk smazaly část svých ztrát a v 1152 GMT klesly o 1,1%.
Společnost Pfizer uvedla, že se místo toho zaměří na verzi danuglipronu s modifikovaným uvolňováním jednou denně a „shromažďuje údaje k pochopení jeho potenciálního profilu“. Údaje o tom, jak tato verze působí na lidský organismus, se očekávají v první polovině příštího roku.
Danuglipron patří mezi nejvýznamnější léky ve vývojovém plánu společnosti Pfizer, která se snaží nahradit ušlé příjmy z poklesu poptávky po své vakcíně a léčbě COVID-19.
Společnost Pfizer vkládá do těchto produktů velké naděje, přičemž generální ředitel Albert Bourla uvedl, že pilulka proti obezitě by nakonec mohla pro výrobce léků znamenat produkt s ročním obratem 10 miliard dolarů.

V současné studii verze léku podávaného dvakrát denně společnost Pfizer uvedla, že lék nicméně splnil hlavní cíl, kterým bylo snížení hmotnosti u dospělých s obezitou a bez diabetu 2. typu.
Pozorovaný průměrný úbytek hmotnosti se ve studii u všech dávek pohyboval mezi 6,9% a 11,7% u pacientů užívajících lék po 32 týdnech ve srovnání s nárůstem hmotnosti o 1,4% u placeba.
To je srovnatelné s téměř 15% poklesem pozorovaným u nejvyšší dávky experimentální tablety orforglipronu společnosti Eli Lilly podávané jednou denně po 36 týdnech léčby ve studii s pacienty s obezitou nebo nadváhou.
Společnost Pfizer uvedla, že zatímco běžné nežádoucí účinky ve studii s verzí dvakrát denně byly mírné, ve studii zaznamenala vysokou míru těchto příhod. Vysoká míra přerušení léčby, více než 50%, byla pozorována u všech dávek ve srovnání s přibližně 40% u placeba.
Společnost uvedla, že až 73% pacientů ve studii mělo nevolnost; až 47% zvracení a až 25% průjem. Společnost Pfizer však uvedla, že ve studii nebyly pozorovány žádné nové bezpečnostní signály.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodního obrázku: AP News