Yahoo Finance

Společnost Robinhood umožňuje Britům půjčovat akcie

Online makléřská platforma Robinhood ve středu spustila program půjčování akcií ve Velké Británii, který by tamním spotřebitelům umožnil vydělávat pasivní příjem z akcií, které vlastní, což je nejnovější snaha společnosti o zvýšení podílu na trhu v zahraničí.

Aplikace pro obchodování s akciemi, která po dvou předchozích pokusech o vstup na britský trh zahájila činnost v listopadu loňského roku, uvedla, že její nová funkce umožní drobným investorům ve Spojeném království půjčovat zájemcům jakékoli akcie, které mají přímo ve svém portfoliu.

Půjčování akcií si můžete představit jako „pronájem“ svých akcií za dodatečnou hotovost. Je to situace, kdy umožníte jiné straně – obvykle finanční instituci – dočasně si vypůjčit akcie, které již vlastníte. Na oplátku dostanete zaplacený měsíční poplatek.

Instituce si obvykle půjčují akcie pro obchodní činnosti, jako je vypořádání, krátký prodej a zajištění rizik. Věřitel si stále ponechává vlastnictví svých akcií a může je kdykoli prodat. A když prodá, stále realizuje případné zisky nebo ztráty z akcií.

V případě společnosti Robinhood jsou akcie půjčené prostřednictvím aplikace považovány za kolaterál, přičemž společnost Robinhood dostává od vypůjčovatelů úroky a měsíčně je vyplácí věřitelům. Zákazníci mohou také získat peníze dlužné na výplatách dividend společností – obvykle od osoby, která si akcie půjčila, a nikoli od společnosti, která dividendu vydává.

Zákazníci mohou kdykoli prodat vypůjčené akcie a vybrat si výnosy z prodeje, jakmile se obchody vypořádají, uvedla společnost Robinhood. Není však zaručeno, že akcie zapůjčené prostřednictvím jejího úvěrového programu budou vždy odpovídat konkrétnímu dlužníkovi.

„Půjčování akcií je dalším inovativním způsobem, jak mohou naši zákazníci ve Velké Británii využít své investice a získat pasivní příjem,“ uvedl ve středečním prohlášení Jordan Sinclair, prezident společnosti Robinhood ve Velké Británii.

„Jsme nadšeni, že můžeme i nadále poskytovat retailovým zákazníkům lepší přístup k finančnímu systému, přičemž tento produkt je nyní k dispozici v naší intuitivní mobilní aplikaci.“

Seeking Alpha
Zdroj: Bloomberg

Nový produkt

Půjčování akcií není ve Velké Británii neslýchané – je však vzácné.

Programy půjčování cenných papírů nabízí několik firem, včetně BlackRock, Interactive Brokers, Trading 212 a Freetrade, která svůj program půjčování akcií debutovala teprve minulý týden.

Většina společností, které tyto programy ve Velké Británii nabízejí, přenáší 50% úroků na klienty. To je více než 15%, které společnost Robinhood nabízí věřitelům na své platformě.

Půjčování akcií je rizikové – v neposlední řadě kvůli vyhlídce, že dlužník nakonec svůj závazek nesplní a nebude schopen vrátit hodnotu akcie věřiteli.

Společnost Robinhood však na své stránce pro půjčování akcií na pevnině uvádí, že jejím cílem je držet hotovost „ve výši minimálně 100% hodnoty vašich půjčených akcií u banky třetí strany“, což znamená, že zákazníci by měli být kryti, pokud by společnost Robinhood nebo instituce, která si akcie půjčila, je náhle nemohla vrátit.

Společnost Robinhood uchovává hotovostní zajištění na svěřeneckém účtu u společnosti Wilmington Trust, National Association, prostřednictvím společnosti JP Morgan Chase & Co, která působí jako správce, uvedl mluvčí společnosti pro CNBC.

Simon Taylor, vedoucí strategie fintechové společnosti Sardine.ai, uvedl, že riziko pro uživatele programu půjčování akcií společnosti Robinhood bude „poměrně nízké“ vzhledem k tomu, že americká firma stojí za řízením rizik a výběrem, které osoby a instituce dostanou možnost půjčovat si akcie zákazníků.

„Pochybuji, že spotřebitelé produktu rozumí, ale pak nemusí,“ uvedl Taylor pro CNBC prostřednictvím e-mailu.

„Je to případ, stiskněte toto tlačítko, abyste také vydělali dalších 5% z akcií, které tam stejně ležely. Přijde mi to jako bezvýznamná věc.“

„Je to také věc, která je běžná ve velkých financích, ale prostě není dostupná pro běžnou veřejnost,“ dodal.

Nová produktová nabídka může být pro společnost Robinhood testem, pokud jde o zjištění, jak jsou místní regulační orgány otevřené přijímat nové produktové inovace.

Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Finanční regulátoři ve Velké Británii jsou přísní, pokud jde o investiční produkty, a vyžadují, aby firmy poskytovaly klientům dostatek informací a zajistily, že budou řádně informováni o rizicích spojených s produkty, které kupují, a obchodními aktivitami, které provozují.

Podle pravidel britského úřadu Financial Conduct Authority o povinnostech spotřebitelů musí být firmy otevřené a upřímné, vyvarovat se způsobení předvídatelné škody a podporovat schopnost investorů sledovat své finanční cíle, uvádí se v pokynech zveřejněných na internetových stránkách FCA v červenci loňského roku.

Přesto je tento krok pro společnost Robinhood také příležitostí, jak se pokusit posílit svou přítomnost na britském trhu, který je – kromě vybraných zemí Evropské unie – jejím jediným významným mezinárodním trhem mimo USA.

Přichází v době, kdy se domácí britské obchodní firmy v posledních letech potýkaly s problémy. Například společnost Hargreaves Lansdown se minulý měsíc dohodla na akvizici v hodnotě 5,4 miliardy liber (7,1 miliardy USD) skupinou investorů včetně CVC Group.

Společnost se potýká s problémy, jako jsou změny v regulaci, noví účastníci trhu, včetně společnosti Revolut, a očekávání poklesu úrokových sazeb.

Na rozdíl od společnosti Robinhood, která si neúčtuje žádné poplatky, společnost Hargreaves Lansdown účtuje spotřebitelům, kteří na její platformě nakupují a prodávají akcie, různé poplatky.

Zdroj: CNBC, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn