Shein Axios

Společnost Shein podala žádost o vstup na burzu v USA

Shein, čínský lídr v sektoru rychlé módy, podal tajnou žádost o vstup na americký akciový trh, jak odhalila agentura CNBC. Tato iniciativa je součástí dlouho diskutovaného plánu firmy na primární veřejnou nabídku akcií (IPO) a rozšíření jejího mezinárodního dosahu.

Naposledy byl maloobchodní řetězec ohodnocen na 66 miliard dolarů a podle informací zasvěcených zdrojů by se mohl začít obchodovat na veřejných trzích už v roce 2024. Přesné současné hodnocení firmy zůstává nejisté, nicméně zůstává klíčovým tématem jednání mezi společností a jejími poradci.

Tajné podání žádosti na americké Komisi pro cenné papíry je standardním postupem, který umožňuje společnostem diskrétně komunikovat s úřady a provádět potřebné úpravy v soukromí. Očekává se, že Shein bude v následujících měsících upravovat své dokumenty a reagovat na dotazy agentury. Informace o této komunikaci a jakékoliv úpravy dokumentace budou zveřejněny, jakmile se společnost rozhodne postupovat s IPO.

V posledních letech společnost Shein zaznamenala dramatický růst díky svým atraktivním módním designům, širokému sortimentu a nízkým cenám, a získala si tak zákazníky po celém světě. Přesto společnost čelila řadě kontroverzí, včetně obvinění z využívání nucené práce, porušování pracovních předpisů, škod na životním prostředí a kopírování designů nezávislých umělců.

Shein je nyní předmětem vyšetřování výborem nově vytvořeným Sněmovnou reprezentantů pro otázky týkající se Komunistické strany Číny a je pod drobnohledem kvůli svým vazbám na Peking. Různí zákonodárci, včetně 16 republikánských generálních prokurátorů, vyzvali Komisi pro cenné papíry a burzy, aby zajistila, že Shein ve svém dodavatelském řetězci nepoužívá nucenou práci před povolením obchodování firmy v USA.

V říjnu Marcelo Claure, novopečený místopředseda skupiny a bývalý generální ředitel společnosti SoftBank, v rozhovoru pro CNBC uvedl, že společnost Shein se zákonodárci spolupracuje a věnuje jim čas na setkání, aby jim vysvětlila své podnikání. Řekl, že v továrnách společnosti Shein, které navštívil, „neexistuje nic takového jako nucená práce“. Společnost však opakovaně přiznala, že v jejím dodavatelském řetězci byla zjištěna nucená práce, a poznamenala, že podniká kroky k nápravě.

Jak se společnost Shein transformovala z málo známého čínského maloobchodníka na globálního hráče se sídlem v Singapuru, většinou zůstávala mimo veřejnou pozornost. Až do letošního roku byla společnost poměrně uzavřená, avšak nedávno začala více komunikovat s veřejností, což je krok, který se zdá být součástí příprav na její plánovaný vstup na americký akciový trh.

oblečení

Sky Xu, původem z Číny, zůstává na pozici generálního ředitele společnosti Shein, a v letošním roce se k němu přidal Donald Tang, bývalý investiční bankéř z Bear Stearns, jako výkonný předseda a veřejná tvář společnosti. Společnost Shein uskutečnila několik veřejných pop-up akcí a zorganizovala návštěvy influencerů ve svých čínských továrnách jako součást PR kampaně, která však nebyla přijata příliš pozitivně. Také se snažila zlepšit své vztahy s obchodními médii prostřednictvím nápaditých večírků, na kterých se objevovali její nezávislí návrháři a další spojenci.

V reakci na různá negativní obvinění, kterým čelila, se společnost Shein aktivně snažila zlepšit svůj veřejný obraz. Poskytla své manažery k rozhovorům s médii a snažila se tak změnit veřejné vnímání.

Nedávno společnost Shein získala přibližně třetinový podíl ve společnosti Sparc Group, což je společný podnik, zahrnující firmu Authentic Brands Group a Simon Property Group, majitele nákupních center. Tento krok zajistil společnosti významného amerického partnera, který by jí mohl pomoci získat důvěru amerických regulačních úřadů.

V rámci nedávné dohody Shein spolupracuje se značkou Forever 21, dříve svým konkurentem, na společné oděvní značce. Tato značka bude navrhována, vyráběna a distribuována hlavně prostřednictvím online platformy společnosti Shein. Společnost také pořádá pop-up akce v obchodech Forever 21.

Pro Shein zůstává získání důvěry amerických regulačních orgánů výzvou. Vedle různých problémů, kterým čelí, je postava jejího generálního ředitele stále obestřena tajemstvím, neboť se vyhýbá veřejným vystoupením a rozhovorům. Tato uzavřenost je výrazně odlišná od běžné praxe veřejně obchodovaných společností v USA, kde jsou generální ředitelé častěji veřejně aktivní. V říjnu společnost televizi CNBC nesdělila, zda je Xu stále čínským občanem.

Goldman Sachs, JPMorgan a Morgan Stanley byly jmenovány hlavními upisovateli nabídky společnosti Shein, podle zdrojů.

Společnost Shein se k těmto informacím odmítla vyjádřit, stejně jako Goldman Sachs, JPMorgan a Morgan Stanley.

O podání žádosti společnosti Shein na americkou burzu již v pondělí informovala čínská média.

Zdroj: CNBC, zdroj úvodní fotografie: Axios

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn