Pak přišel Covid. Elektrické koloběžky a coworkingové prostory už nebyly důležité, ale náhle se objevila potřeba nástrojů, které by umožnily spolupráci na dálku. Peníze začaly proudit do zábavních a vzdělávacích aplikací, které mohli spotřebitelé využívat, když byli zavření. A při obchodování s kryptoměnami.
V obou obdobích byly peníze levné a v hojném množství. Politika téměř nulových úrokových sazeb Federálního rezervního systému platila od doby po finanční krizi v roce 2008 a Covidovy stimulační snahy přilévaly olej do ohně a motivovaly investory k riskování, sázení na další velkou inovaci. A na krypto.
V letošním roce se to všechno odvíjelo. Poté, co Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň za posledních 22 let a přetrvávající inflace vedla spotřebitele ke stažení a podniky k zaměření na efektivitu, bublina levných peněz splaskla. Rizikoví investoři pokračovali v ústupu z rekordních úrovní financování dosažených v roce 2021, což donutilo startupy spalující hotovost se srovnat, nebo zkrachovat. Pro mnoho společností neexistovalo žádné schůdné řešení.
WeWork a Bird vyhlásily bankrot. Vysoce ceněné hry Covid, jako videokonferenční startup Hopin a sociální audio společnost Clubhouse, upadly v zapomnění. A kryptopodnikatel Sam Bankman-Fried, zakladatel neúspěšné krypto burzy FTX, byl odsouzen za podvod, který ho může dostat za mříže na celý život.
Minulý týden byl Trevor Milton, zakladatel automobilky Nikola, odsouzen ke čtyřem letům vězení za podvod. Jeho společnost získala balík peněz a raketově překročila ocenění 30 miliard dolarů díky příslibu, že na masový trh uvede vozidla na vodíkový pohon. V prosinci skončila také společnost Hyperloop One, která získala stovky milionů dolarů na vybudování trubkové dopravy, která by přepravovala cestující a náklad leteckou rychlostí v prostředí s nízkým tlakem.
V roce 2024 nás jistě čeká další bolest, protože neudržitelným podnikům nadále vysychají peníze. Rizikoví kapitalisté, jako je Jeff Richards ze společnosti GGV Capital, však vidí konec v nedohlednu, protože si uvědomují, že dny politiky nulových úrokových sazeb (ZIRP) jsou již dávno minulostí a dobrým společnostem se daří.
„Předpověď: rok 2024 je rokem, kdy konečně pohřbíme třídu ‚jednorožců‘ 21 ZIRP a začneme mluvit o nové úrodě skvělých společností,“ napsal Richards 25. prosince v příspěvku na X, dříve Twitteru. „Nikdy nepřeceňované, dobře řízené, s trvale silným růstem a skvělou kulturou. IPO třídy ’25 se blíží.“ Svůj příspěvek zakončil dvěma emoji – jedním s usmívajícím se obličejem a druhým se zkříženými prsty.
Investoři jsou z technologických společností očividně nadšeni. Po 33% propadu v roce 2022 vyskočil Nasdaq Composite letos ke středečnímu závěru o 44%, čímž tento technologický index zakončil svůj nejsilnější rok od roku 2003, který znamenal oživení po krachu dot-com.
Hodnota výrobce čipů Nvidia se letos více než ztrojnásobila, protože cloudové společnosti a startupy zabývající se umělou inteligencí nakupovaly procesory této společnosti potřebné k trénování a provozování pokročilých modelů umělé inteligence. Mateřská společnost Facebooku, Meta vyskočila téměř o 200% a odrazila se od brutálního roku 2022 díky výraznému snížení nákladů a vlastním investicím do umělé inteligence.
K výplachu v roce 2023 došlo v částech technologické ekonomiky, kde zisky nikdy nebyly součástí rovnice. Při zpětném pohledu bylo zúčtování předvídatelné.
Podle údajů Národní asociace rizikového kapitálu (National Venture Capital Association) činily v letech 2004 až 2008 investice do rizikového kapitálu v USA v průměru kolem 30 miliard dolarů ročně. Když Fed stáhl úrokové sazby blízko nuly, velcí správci peněz ztratili možnost získat výnosy z pevných výnosů a technologie způsobily masivní růst světové ekonomiky a trvalý býčí trh s akciemi.
Investoři lační po výnosech se vrhli do nejrizikovějších oblastí technologií. V letech 2015 až 2019 investovali rizikoví investoři v USA v průměru 111,2 miliardy dolarů ročně a téměř každý rok zaznamenávali rekordy. Mánie dosáhla zenitu v roce 2021, kdy rizikoví investoři vrhli do technologických startupů více než 345 miliard dolarů – více, než kolik investovali v letech 2004 až 2011.
Zdroj: CNBC, zdroj úvodní fotografie:Sofi