SoFi

Startupová bublina poháněná politikou levných peněz Fedu v roce 2023 definitivně splaskne

Když se minulé desetiletí chýlilo ke konci, bylo pro mladého inženýra snadné naskočit na koloběžku Bird a dojet s ní do nedaleké kanceláře WeWork, kde sídlil nejžhavější nový kryptografický startup.

Pak přišel Covid. Elektrické koloběžky a coworkingové prostory už nebyly důležité, ale náhle se objevila potřeba nástrojů, které by umožnily spolupráci na dálku. Peníze začaly proudit do zábavních a vzdělávacích aplikací, které mohli spotřebitelé využívat, když byli zavření. A při obchodování s kryptoměnami.

V obou obdobích byly peníze levné a v hojném množství. Politika téměř nulových úrokových sazeb Federálního rezervního systému platila od doby po finanční krizi v roce 2008 a Covidovy stimulační snahy přilévaly olej do ohně a motivovaly investory k riskování, sázení na další velkou inovaci. A na krypto.

V letošním roce se to všechno odvíjelo. Poté, co Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň za posledních 22 let a přetrvávající inflace vedla spotřebitele ke stažení a podniky k zaměření na efektivitu, bublina levných peněz splaskla. Rizikoví investoři pokračovali v ústupu z rekordních úrovní financování dosažených v roce 2021, což donutilo startupy spalující hotovost se srovnat, nebo zkrachovat. Pro mnoho společností neexistovalo žádné schůdné řešení.

WeWork a Bird vyhlásily bankrot. Vysoce ceněné hry Covid, jako videokonferenční startup Hopin a sociální audio společnost Clubhouse, upadly v zapomnění. A kryptopodnikatel Sam Bankman-Fried, zakladatel neúspěšné krypto burzy FTX, byl odsouzen za podvod, který ho může dostat za mříže na celý život.

Zdroj: TechCrunch

Minulý týden byl Trevor Milton, zakladatel automobilky Nikola, odsouzen ke čtyřem letům vězení za podvod. Jeho společnost získala balík peněz a raketově překročila ocenění 30 miliard dolarů díky příslibu, že na masový trh uvede vozidla na vodíkový pohon. V prosinci skončila také společnost Hyperloop One, která získala stovky milionů dolarů na vybudování trubkové dopravy, která by přepravovala cestující a náklad leteckou rychlostí v prostředí s nízkým tlakem.

V roce 2024 nás jistě čeká další bolest, protože neudržitelným podnikům nadále vysychají peníze. Rizikoví kapitalisté, jako je Jeff Richards ze společnosti GGV Capital, však vidí konec v nedohlednu, protože si uvědomují, že dny politiky nulových úrokových sazeb (ZIRP) jsou již dávno minulostí a dobrým společnostem se daří.

„Předpověď: rok 2024 je rokem, kdy konečně pohřbíme třídu ‚jednorožců‘ 21 ZIRP a začneme mluvit o nové úrodě skvělých společností,“ napsal Richards 25. prosince v příspěvku na X, dříve Twitteru. „Nikdy nepřeceňované, dobře řízené, s trvale silným růstem a skvělou kulturou. IPO třídy ’25 se blíží.“ Svůj příspěvek zakončil dvěma emoji – jedním s usmívajícím se obličejem a druhým se zkříženými prsty.

Investoři jsou z technologických společností očividně nadšeni. Po 33% propadu v roce 2022 vyskočil Nasdaq Composite letos ke středečnímu závěru o 44%, čímž tento technologický index zakončil svůj nejsilnější rok od roku 2003, který znamenal oživení po krachu dot-com.

medvědí trh

Hodnota výrobce čipů Nvidia se letos více než ztrojnásobila, protože cloudové společnosti a startupy zabývající se umělou inteligencí nakupovaly procesory této společnosti potřebné k trénování a provozování pokročilých modelů umělé inteligence. Mateřská společnost Facebooku, Meta vyskočila téměř o 200% a odrazila se od brutálního roku 2022 díky výraznému snížení nákladů a vlastním investicím do umělé inteligence.

K výplachu v roce 2023 došlo v částech technologické ekonomiky, kde zisky nikdy nebyly součástí rovnice. Při zpětném pohledu bylo zúčtování předvídatelné.

Podle údajů Národní asociace rizikového kapitálu (National Venture Capital Association) činily v letech 2004 až 2008 investice do rizikového kapitálu v USA v průměru kolem 30 miliard dolarů ročně. Když Fed stáhl úrokové sazby blízko nuly, velcí správci peněz ztratili možnost získat výnosy z pevných výnosů a technologie způsobily masivní růst světové ekonomiky a trvalý býčí trh s akciemi.

Investoři lační po výnosech se vrhli do nejrizikovějších oblastí technologií. V letech 2015 až 2019 investovali rizikoví investoři v USA v průměru 111,2 miliardy dolarů ročně a téměř každý rok zaznamenávali rekordy. Mánie dosáhla zenitu v roce 2021, kdy rizikoví investoři vrhli do technologických startupů více než 345 miliard dolarů – více, než kolik investovali v letech 2004 až 2011.

Zdroj: CNBC, zdroj úvodní fotografie:Sofi

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn