Summit COP28 představuje nový návrh dohody o změně klimatu

Na klimatickém summitu COP28 došlo k prodloužení jednání po zveřejnění původního návrhu dohody, který nevyhověl očekáváním mnoha účastníků v boji proti znečištění planety.

V pondělí byl prezentován 21stránkový dokument, který navrhoval snížení spotřeby a produkce fosilních paliv, zatímco hostitelské Spojené arabské emiráty hledaly kompromis. Nový návrh je očekáván v úterý, jelikož USA a Evropská unie byly mezi těmi, kteří kritizovali předchozí verzi za nedostatečnou akci proti znečišťující energii a povolení výjimek pro státy.

Sultan Al Jaber, ropný ředitel SAE a předseda COP28, má za úkol dosáhnout shody téměř 200 zemí na textu, který bude řešit globální boj proti klimatickým změnám. Mnohé země, včetně Saúdské Arábie a dalších členů OPEC+, se však staví proti silnějším formulacím týkajícím se postupného ukončení využívání fosilních paliv.

První návrh textu navrhoval „spravedlivé“ a „řádné“ snížení spotřeby fosilních paliv, avšak tento návrh byl spolu se zvýšením účinnosti a obnovitelných zdrojů energie prezentován pouze jako možnost.

Zdroj fotografie: wikimedia

Na pondělním večerním setkání hlavních vyjednavačů vyjádřil vyslanec USA pro klima John Kerry názor, že navrhovaný text není dostatečně ambiciózní. Mluvčí ministerstva zahraničí zdůraznil potřebu „podstatně posílit“ formulace o fosilních palivech. Komisař EU pro klima Wopke Hoekstra naznačil, že by mohlo dojít k dalším jednáním o silnější formulaci snižování emisí, aby se udržel cíl oteplování na 1,5°C.

Sultan Al Jaber na plenárním zasedání uvedl, že i přes dosažený pokrok je potřeba více práce. Vyzval k ambicióznějším cílům včetně jazyka týkajícího se fosilních paliv.

Nový návrh dohody má být představen několik hodin po plánovaném ukončení summitu, což vyžaduje od vyjednavačů pečlivé prozkoumání každého slova, pravděpodobně až do ranních hodin, aby dosáhli konsensu.

Včlenění fosilních paliv do návrhu textu a zapojení závislých ekonomik, jako je Saúdská Arábie, je pro některé významným pokrokem. Mohamed Adow z Power Shift Africa poznamenal, že je to první konference, kde je termín „fosilní paliva“ explicitně zahrnut v návrhu rozhodnutí.

Přesto existuje tlak na důraznější opatření. John Silk z Marshallových ostrovů, které jsou ohroženy stoupající hladinou moře, vyjádřil, že současný návrh je nepřijatelný a že země nechtějí „tiše jít do vodního hrobu“.

Zdroj fotgrafie: flickr

Saúdská Arábie a další členové OPEC+ zpočátku na návrh nereagovali. Šéf OPEC vyzval své členy k odmítnutí jakéhokoli návrhu zaměřeného na fosilní paliva.

Text také představuje některá opatření – od ztrojnásobení obnovitelných zdrojů energie po snížení spotřeby a produkce fosilních paliv – jako volitelná místo předepsaných kroků.

Rachel Cleetusová z Unie znepokojených vědců označila text za „nesmírné zklamání“ a poukázala na nedostatečnou úroveň ambicí.

Dalším klíčovým prvkem návrhu bylo zaměření na metan a další silné skleníkové plyny s cílem výrazně snížit jejich emise do roku 2030, což navazuje na dřívější dobrovolný závazek USA a EU.

Rámec pro přizpůsobení se změně klimatu, známý jako globální cíl pro přizpůsobení se změně klimatu, získal více odkazů na financování a řešení nedostatku finančních prostředků.

Zdroj: Bloomberg

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn