Tento krok afghánské centrální banky je dalším příkladem změny směru, kterou se Afghánistán vydává po převzetí Tálibánu. Po prohře ve vědě o Afgánistánu se obchodování s devizami stalo předmětem nelegalitát v důsledku Tálibánu a jejich věří ve smysl islámského práva. Toto rozhodnutí má potencialní dopad na ekonomiku země, která je již tak postižená zmatením a nesjednocenostmi po změně režimu.
Od návratu Tálibánu k moci došlo k výraznému ekonomickému kolapsu v Afghánistánu a mnoho Afghánců hledá alternativní způsoby, jak si uchovat své úspory. Online obchodování s forexem a kryptoměnami se stalo populárním způsobem, jak obchodovat a udržet své peníze mimo dosah Tálibánu. Nicméně, s novým zákazem ze strany afghánské centrální banky mohou být tyto aktivity nyní nelegální a riskantní.
Banka také na Twitteru zveřejnila video, na kterém dva muži v boxerské tělocvičně diskutují o tom, že online obchodování s cizími měnami je v rozporu s jejich muslimskou vírou. Zničehonic se video stává velmi populárním a na Twitteru se rozhořel spor mezi zastánci a odpůrci bankovního rozhodnutí.
Někteří lidé se domnívají, že zákaz je příliš restriktivní a omezuje ekonomické svobody občanů, zatímco jiní naopak podporují banku a tvrdí, že musí chránit zemi před nelegálním a podvodným obchodováním.
Není jasné, zda centrální banka zakáže také obchodování s kryptoměnami v zemi.
I když není zcela jasné, kolik lidí obchoduje s devizami, Saber Mohmand prohlásil, že denně se obchoduje s ,,miliony dolarů“ a to hlavně obchodníky s měnami v Sara-e Šahzada, což je největší devizový trh v hlavním městě Kábulu.
Oznámení přichází v době, kdy se Taliban snaží vzpružit svou ekonomiku, která je zpustošená mezinárodními sankcemi od doby, kdy se toto radikální hnutí dostalo k moci. Jejich globální izolace vedla k tomu, že národ ztratil mezinárodní pomoc, která dříve tvořila více než 40% HDP Afghánistánu.
USA také zablokovaly přístup centrální banky k devizovým rezervám v hodnotě 9 miliard dolarů.
Zdroj: Bloomberg