Kalendář plný výrobních indexů PMI ze zemí napříč Evropou poskytne jasnější obrázek o ekonomice regionu, mezitím však futures naznačují vyšší otevření evropských burz.
Čtvrteční údaje z eurozóny i z USA ukázaly, že inflace se snižuje, což podnítilo očekávání snížení sazeb ze strany centrálních bank, přičemž peněžní trhy si pro příští rok cení snížení sazeb ze strany Fedu i ECB o více než 100 bazických bodů.
Rozpor mezi finančními trhy a centrálními bankami se jen prohloubil, protože centrální banky se brání řečem o snižování sazeb, zatímco trhy přijímají relativně příznivější údaje o inflaci z posledních týdnů.
Vlivný a jestřábí hlas Fedu, Christopher Waller, však tento týden trochu otřásl situací, když prohlásil, že je stále více přesvědčen, že se inflace vrátí ke svému 2% cíli. To pomohlo povzbudit trhy k přijetí sázek na snížení sazeb.
Podle nástroje CME FedWatch trhy nyní počítají se 46% pravděpodobností, že centrální banka v březnu sazby sníží. O týden dříve byla tato šance oceněna na 27%.
Na tomto pozadí bude Powellovi při jeho pozdějším pátečním vystoupení jasně svítit do očí. Zda se Powell rozhodne držet se stranou politických komentářů nebo hovořit o sazbách, se teprve uvidí. Ať už řekne, nebo neřekne cokoli, trhy to ovlivní.
V Asii začal poslední měsíc roku nejistě, akcie byly nižší, dolar v defenzivě a ceny ropy prodloužily svůj nedávný pokles.
Ze zpráv týkajících se společností je tu dlouho odkládaný kybernetický vůz Tesla (TSLA.O). Vozidlo vyrobené z lesklé nerezové oceli a tvarované do roviny bude stát od 60 990 USD, což je o více než 50% více, než kolik generální ředitel Elon Musk avizoval v roce 2019.
Klíčové události, které by mohly v pátek ovlivnit trhy:
Ekonomické události: Celostátní ceny domů ve Spojeném království za listopad, údaje o výrobním indexu PMI z Francie, Spojeného království, Německa a eurozóny.
Členka MPC Bank of England Megan Greeneová, prezidentka ECB Christine Lagardeová, předseda Fedu Jerome Powell.
Zdroj: Reuters