Důvodem pro tento růst byla posílená důvěra v tureckou měnovou politiku, která následovala po neočekávaném nárůstu úrokových sazeb v týdnu předtím. Fondy, které byly dříve opatrné v investování do tureckého dluhu, rozšířily svá portfolia, jak potvrdili trhoví aktéři.
Hafize Gaye Erkan, guvernérka centrální banky, společně s ministrem financí Mehmetem Simsekem, přijímá přísnější měnovou politiku a odstraňuje netradiční kroky. Prezident Recep Tayyip Erdogan zařadil tyto experty s bankovní zkušeností z Wall Street do vedoucích rolí po volbách v květnu, s cílem zastavit dlouhodobý úbytek zahraničních investic v Turecku.
Po zvýšení základní úrokové sazby o 750 bazických bodů na 25% v srpnu někteří zahraniční investoři uzavřeli své krátké pozice v tureckých dluhopisech. Centrální banka naznačila, že další zvýšení sazeb je na obzoru. Kromě toho, po třech týdnech úbytku, začaly zahraniční investice do tureckých akcií opět růst. V týdnu uzavřeném 1. září dosáhly nákupy zahraničních investorů v tureckých akciích čisté hodnoty 254 milionů dolarů, přičemž hlavní index Borsa Istanbul nastavil nový rekord.
V kontextu vládních snah o omezení rostoucí inflace začaly banky na Wall Street revidovat své odhady úrokových sazeb. Zatímco JPMorgan Chase & Co. očekává v září a říjnu růst sazeb o 1 000 bazických bodů, Morgan Stanley upravila svůj odhad sazeb na konci roku z původních 30% na 35%.
Tržní metriky
- USD/TRY bez větších změn na 26,8495
- Výnos desetiletého referenčního lirového dluhopisu +32 bps na 23,5%
- Výnos desetiletého referenčního dolarového dluhopisu -8 bps na 8,45%
- Pětileté CDS beze změny na 385 bps
- Index Borsa Istanbul 100 +0,5% na 8 380,16
- Výnos 10letého dluhopisu americké státní pokladny -1 bps na 4,23%
- Ropa Brent -0,2% na 89,74 USD za barel
Zdroj: Bloomberg