Týdenní ztráta ropy kvůli nejistotě kolem snižování sazeb Fedu a obavám z poptávky v Číně

Ceny ropy v pátek klesly, když investoři zvažovali známky toho, že poptávka v Číně, která je největším dovozcem ropy, nadále zaostává za očekáváním nerovnoměrného hospodářského oživení země a očekáváním menšího počtu snížení sazeb Federálního rezervního systému.

Futures kontrakty na ropu Brent klesly do 8:25 GMT o 0,95 USD, tj. o 1,31 %, na 71,62 USD za barel. Futures na americkou ropu West Texas Intermediate klesly o 0,9 USD, tj. o 1,3 %, na 67,81 USD.

Za celý týden by měla ropa Brent klesnout o 3,06 %, zatímco WTI o 3,67 %.

„Slabost cen ropy v poledne zřejmě odráží ochlazení širších rizikových nálad,“ uvedl v e-mailu Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG, a poukázal na klesající akciové trhy.

Vyhlídky na vyšší dodávky ze strany USA a OPEC+ spolu s pochybnostmi o hospodářském oživení Číny rovněž nadále vyvolávají obavy, dodal Yeap.

Čínské ropné rafinerie v říjnu zpracovaly o 4,6 % méně ropy než před rokem, což představuje meziroční pokles již sedmý měsíc, a to v důsledku uzavření některých závodů a snížení provozních sazeb u menších nezávislých rafinerií, jak ukázaly páteční údaje Národního statistického úřadu.

Zdroj: Bloomberg

K poklesu objemu výroby došlo v důsledku zpomalení růstu výroby čínských továren v minulém měsíci a potíží s poptávkou v sektoru nemovitostí, které vykazovaly jen málo známek zmírnění, přestože se zvýšily spotřebitelské výdaje, jak ukázaly vládní údaje.

Yeap z IG rovněž poukázal na čtvrteční komentáře předsedy amerického Federálního rezervního systému Jeroma Powella, že Fed nemusí se snižováním úrokových sazeb spěchat.

Zpomalení očekávaného snižování úrokových sazeb by mohlo omezit část hospodářského růstu, což by omezilo poptávku po pohonných hmotách. To podporuje také silnější americký dolar, což má dopad na kupující, kteří platí za ropu denominovanou v dolarech v různých měnách.

Ceny ropy tento týden také klesly, protože hlavní prognostici naznačili, že základy trhu zůstávají medvědí.

Mezinárodní agentura pro energii předpověděla, že celosvětová nabídka ropy v roce 2025 převýší poptávku, i když zůstanou v platnosti škrty ze strany OPEC+, který zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a spojence, jako je Rusko, protože rostoucí produkce USA a dalších externích producentů převýší pomalou poptávku.

Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Agentura se sídlem v Paříži zvýšila svůj odhad růstu poptávky v roce 2024 o 60 000 barelů denně na 920 000 barelů denně a svůj odhad růstu poptávky po ropě v roce 2025 ponechala beze změny na 990 000 barelech denně.

OPEC tento týden snížil prognózu růstu globální poptávky po ropě pro letošní rok a rok 2025, přičemž zdůraznil slabost v Číně, Indii a dalších regionech, což znamenalo již čtvrtou revizi výhledu skupiny producentů pro rok 2024 směrem dolů v řadě.

Zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 2,1 milionu barelů, uvedl ve čtvrtek Úřad pro energetické informace (EIA), což je mnohem více, než očekávali analytici, kteří předpokládali nárůst o 750 000 barelů.

Zásoby benzinu se minulý týden snížily o 4,4 milionu barelů na nejnižší úroveň od listopadu 2022, uvedla EIA, zatímco analytici v průzkumu agentury Reuters očekávali nárůst o 600 000 barelů. Zásoby destilátů, které zahrnují naftu a topný olej, rovněž nečekaně poklesly o 1,4 milionu barelů, ukázaly údaje.

Zdroj: Reuters, zdroj úvondí fotografie: Bloomberg

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn