1. Čína opět v centru pozornosti
Čínské akcie opět zachvátila volatilita. Akcie v této zemi dnes kolísaly, ale většinou byly výše poté, co úřady zveřejnily podrobnosti o nástroji likvidity, který mohou institucionální investoři využívat k nákupu akcií a který byl původně představen minulý měsíc. Ve středu utrpěl benchmark pevninských akcií největší ztrátu za poslední čtyři roky. Čínské akcie čekají další výkyvy, protože investoři očekávají sobotní tiskovou konferenci ministerstva financí, na které budou hledat vodítka ohledně stimulačních opatření. Nejvyšší španělský ekonomický představitel v souvislosti s Čínou uvedl, že Evropská unie a Čína musí pokračovat v jednáních, aby se zabránilo eskalaci protekcionistických opatření, která by vedla k „prohrané“ situaci pro obě ekonomiky.
2. Dezinflace
Americké akcie stanovily nové maximum před údaji o inflaci, které budou zveřejněny později ve čtvrtek. Očekává se, že údaje o spotřebitelských cenách ukážou další zmírnění inflace, což podpoří očekávané uvolnění politiky Fedu v nadcházejících měsících. Tržní ceny naznačují, že pravděpodobnost dalšího snížení sazeb o 50 bazických bodů je po silné zprávě o zaměstnanosti z minulého týdne téměř vyloučena. Prezidentka sanfranciského Fedu Mary Daly uvedla, že očekává, že americká centrální banka bude letos pokračovat ve snižování sazeb ve snaze chránit trh práce. Pro jasnější vodítko ohledně dalšího vývoje budou investoři pravděpodobně chtít slyšet více informací od dnešních politických činitelů včetně Williamse a Barkinové.
3. Rozhodnout nebo zlomit
Francouzská aktiva se zdají být na hraně, protože země předkládá svůj návrh rozpočtu na rok 2025. Vláda premiéra Michela Barniera představí podrobnosti kabinetu ve čtvrtek večer v Paříži, když se snaží snížit roční rozpočtový schodek o více než procentní bod na 5 % hospodářského výkonu v roce 2025. Pokud se Barnierovi nepodaří přesvědčit investory, mohly by se náklady na zadlužení země prudce zvýšit. Pokud se mu však nepodaří přesvědčit parlament, vláda by mohla být vyhozena z úřadu. Výnosy francouzských dluhopisů tento měsíc rostou, protože investoři se vyhýbají dluhu země kvůli politické patové situaci a rozpočtové velkorysosti.
4. Ohrožené dluhopisy
Podle ekonoma Citigroup ve Velké Británii hrozí trhu se zlaťáky riziko „stávky kupujících“, pokud si kancléřka Rachel Reeves půjčí další desítky miliard na investice. Británie by vzhledem ke své závislosti na zahraničních kupcích dluhu byla méně schopna „zaplavit reaktor a skutečně toto riziko omezit“ než jiné ekonomiky, uvedl Ben Nabarro, hlavní britský ekonom banky. Jeho komentáře přicházejí uprostřed očekávání, že Reeves při schvalování rozpočtu 30. října oznámí nová pravidla pro zadlužování, která umožní větší výdaje na investice. Jinde v Británii se ostře sledovaný ukazatel cen nemovitostí poprvé za téměř dva roky dostal do kladných hodnot v naději, že Bank of England dále uvolní výpůjční náklady.
5. Bolestivé zúčtování
Antimonopolní problémy společnosti Google se vracejí domů. Zatímco společnost odrazila evropské antimonopolní zásahy zaplacením 6,5 miliardy eur (7,1 miliardy dolarů), američtí vymahači nyní napínají svaly – a nejbolestivější pro jednotku Alphabet nebudou peněžité pokuty, ale údery na hlavní činnosti, které přinášejí velké příjmy. Zatímco se věnujeme nejnovějším událostem na poli velkých technologií, generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk pořádá v Los Angeles představení Robotaxi.
Zdroj: Bloomberg