1. Ropa blízko 100 dolarů
Vzhledem k tomu, že referenční cena ropy Brent se blíží 95 dolarům za barel, obchodníci a analytici stále častěji hovoří o tom, kdy – nikoli zda – se ceny ropy vrátí nad 100 dolarů. „Určitě se pohybujeme tímto směrem,“ říká společnost Chevron Corp. CEO Mike Wirth, který se domnívá, že základní ekonomika takový cenový skok ustojí. Mezitím prémie za fyzické barely po celém světě prudce rostou, protože rafinerie se snaží vyrobit dostatek nafty před sezónním nárůstem poptávky.
2. Podpora obchodu ze strany PBOC
Guvernér Čínské lidové banky Pan Gongsheng na sympoziu, kterého se zúčastnili zástupci řady předních zahraničních společností, řekl, že centrální banka posílí úsilí o stabilizaci obchodu a zlepšení podnikatelského prostředí pro zahraniční firmy. Toto poselství přichází v době, kdy se důvěra zahraničních firem v Čínu potýká s problémy, neboť ji podkopává zvýšené geopolitické napětí a obavy o růst největší asijské ekonomiky.
3. Otevřená komunikace
Vzhledem k tomu, že tento týden se do New Yorku na Valné shromáždění OSN sjíždějí světoví lídři, vrcholní představitelé amerického kabinetu neochvějně prohlašují, že se snaží udržet komunikaci s Čínou otevřenou. „Svět od nás očekává, že budeme zodpovědně řídit naše vztahy,“ řekl ministr zahraničí Antony Blinken čínskému viceprezidentovi Han Zhengovi, zatímco ministryně financí Janet Yellen na samostatné akci uvedla, že USA chtějí „zdravé ekonomické vztahy“. Mezitím se očekává, že válka na Ukrajině bude dominantním tématem diskusí na setkání OSN.
4. Stále se neshodují
Patová situace mezi třemi hlavními americkými výrobci automobilů a odborovým svazem United Auto Workers pokračuje poté, co odbory na konci minulého týdne zahájily stávkovou akci. UAW v pondělí uvedla, že od 14. září, kdy odbory předložily své návrhy, dosud neobdržela žádné nové nabídky od General Motors, Fordu ani Stellantisu. Společnost Stellantis v pondělí uvedla, že obnovila jednání a vedla „konstruktivní“ diskusi se zástupci odborů zaměřenou na „společný základ“.
5. Čekání na Fed
Finanční trhy se většinou obchodovaly v úzkém rozpětí, protože investoři čekají na výsledky důležitých rozhodnutí centrálních bank v tomto týdnu – především Federálního rezervního systému a Bank of Japan. Všeobecně se předpokládá, že americká měnová autorita ve středu ponechá úrokové sazby na stejné úrovni, a pozornost se bude soustředit na předpovědi politiků ohledně toho, kde by se výpůjční náklady mohly v dalším horizontu pohybovat.
Zdroj: Bloomberg