1. Varování před recesí
Americké akcie malých podniků a průmyslových podniků klesají, což je typický signál recese. V roce, kdy akcie již překonaly očekávání, však někteří investoři tyto pohyby odmítají jako pouhý šum. Index průmyslových akcií S&P 500 se od svého vrcholu z 1. srpna snížil o zhruba 8% a index Russell 2000 s malou kapitalizací ztratil od svého maxima z 31. července více než 11%, což je zhruba dvojnásobek poklesu indexu S&P 500 za stejnou dobu. K prudkému poklesu akcií s malou tržní kapitalizací a průmyslových akcií obvykle dochází, když se ekonomika nachází v recesi. Podle stratégů Bank of America investoři stahují peníze z akciových fondů po celém světě nejrychlejším tempem od prosince, někteří však v těchto poklesech vidí jen o málo víc než příležitost k nákupu.
2. Zlaté vstupenky
Po silném létě se čínský trh cestovního ruchu chystá s příchodem svátku Zlatý týden získat další impuls. Podle čínského Úřadu pro civilní letectví se očekává, že během osmi dnů odletí více než 21 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že čínští turisté se předhánějí v rezervacích letenek, ceny letenek stoupají a na některých oblíbených trasách se více než zdvojnásobily. Mezi nejoblíbenější destinace patří Tokio, Ósaka, Singapur, Soul a Bangkok.
3. Nákupy v Japonsku
Podle společnosti Knight Frank se Singapur stal v letošním roce největším investorem do japonského realitního sektoru, kterého přilákalo oslabení jenu a rostoucí poptávka v oblasti logistiky a pohostinství. Podle zprávy zveřejněné tento měsíc činí příliv z tohoto městského státu v roce 2023 zatím téměř 3 miliardy dolarů, následovaný investory z USA, Kanady a Spojených arabských emirátů. Mezinárodní investory lákají také nízké výpůjční náklady a kvůli povánočnímu turistickému boomu vkládají více peněz do hotelů.
4. Ropný efekt
Ještě před několika měsíci byla aktiva na rozvíjejících se trzích v kurzu, protože inflace se zmírnila a objevily se sázky na snížení úrokových sazeb. Tento obchod téměř vyprchal, protože ropa vzrostla z letošního minima přibližně o 30%, což změnilo dynamiku rozvojových zemí. Dražší ropa oživuje cenové tlaky a tlumí naděje na pokles sazeb a zároveň hrozí, že podkope fiskální bilance dovozců energií. Od indických dluhopisů po filipínské peso – aktiva rozvojových zemí se zdají být stále zranitelnější, protože Spojené státy slibují, že udrží výpůjční náklady na vyšší úrovni po delší dobu a barely ropy se blíží hranici 100 USD.
5. Plochý začátek
Asijské akcie byly připraveny na opatrné otevření, zatímco dolar se vůči svým hlavním protějškům obchodoval v úzkém rozmezí na počátku pondělí, protože investoři zvažovali postoj Federálního rezervního systému, který je vyšší po delší dobu. Futures na japonské akcie zůstaly beze změny a futures na australské a hongkongské akcie mírně poklesly. Index čínských společností kótovaných na burze v USA vzrostl díky zprávě, že Washington a Peking vytvářejí pracovní skupiny, které budou diskutovat o ekonomických a finančních otázkách. Jinde na trzích ropa vzrostla zpět ke svému letošnímu maximu a cena bitcoinu se téměř nezměnila kolem 26 500 USD.
Zdroj: Bloomberg