1. Krize společnosti Evergrande
Krize v China Evergrande Group se prohloubila poté, co pevninská jednotka společnosti oznámila, že se jí nepodařilo splatit dluhopis na pevnině, což přidalo novou vrstvu nejistoty do budoucnosti developera, protože plán restrukturalizace s jeho zahraničními věřiteli vázne. Stavební společnost, která se ocitla v centru krize čínských developerů, uvedla, že její dceřiná společnost Hengda Real Estate Group Co. nesplatila jistinu ve výši 4 miliard jüanů (547 milionů USD) plus úroky splatné 25. září. Společnosti Evergrande dochází čas na to, aby znovu uvedla do chodu to, co by bylo jednou z největších restrukturalizací v historii Číny, poté, co neúspěchy v posledních dnech zvýšily riziko možné likvidace.
2. Ohrožení amerického ratingu
Podle agentury Moody’s Investors Service, jediné zbývající významné ratingové agentury, která USA přidělila nejvyšší rating, by se uzavření americké vlády negativně odrazilo na americkém úvěrovém ratingu. „Ačkoli by splátky dluhové služby vlády nebyly ovlivněny a krátkodobý shutdown by pravděpodobně nenarušil ekonomiku, zdůraznil by slabost institucionální a správní síly USA ve srovnání s ostatními státy s ratingem Aaa, na kterou jsme v posledních letech upozorňovali,“ napsali v pondělní zprávě analytici pod vedením Williama Fostera.
3. Hedgeové fondy sázejí proti akciím
Když Wall Street minulý týden zachvátil výprodej napříč aktivy, hedgeové fondy zvýšily své sázky proti akciím a jeden z ukazatelů jejich tržního umístění se propadl nejvíce od březnového krachu v roce 2020. Od drobných investorů až po systematické obchodníky založené na pravidlech, chuť k akciím opadá po letošní 20% rally, která je poháněna euforií z umělé inteligence. Investoři s rychlými penězi zvýšili své medvědí sázky, čímž snížili svou čistou páku – ukazatel chuti riskovat, který měří dlouhé versus krátké pozice – o 4,2 procentního bodu na 50,1%, podle údajů prime brokera Goldman Sachs Group Inc.
4. Dluhopisy dostávají na frak
Státní dluhopisy se v pondělí znovu propadly a výnosy desetiletých a třicetiletých cenných papírů se dostaly na hodnoty, které nebyly zaznamenány již více než deset let. Posun sazeb směrem vzhůru pomohl také americké měně, přičemž ukazatel Bloomberg pro zelenou bankovku dosáhl nejvyšší úrovně v tomto roce. Pokračující výprodej amerického dluhu způsobil, že iShares 20+ Year Treasury Bond ETF – největší ETF na dluhopisy s dlouhou splatností – v hodnotě 39 miliard USD klesl o 48% ze svého maxima v roce 2020. Růst úrokových sazeb mezitím nutí některé korporátní dlužníky přehodnotit své plány, přičemž nejméně tři společnosti v pondělí odstoupily od prodeje nových dolarových dluhopisů s investičním ratingem.
5. A nakonec se podíváme na to, co dnes ráno zajímá Tatianu
Kapitálově vážený index S&P 500 je stále ještě daleko od uzavření rozdílu v ocenění se svým protějškem s rovnou váhou. To ponechává technologické akcie zranitelnější vůči obnovené averzi k riziku.
Rally na americkém akciovém trhu v letošním roce byla postavena na mělkém rozsahu, který byl tažen technologickými akciemi a šílenstvím kolem umělé inteligence. Index S&P 500 si připsal téměř 13% ve srovnání s přibližně 1% v případě svého protějšku s rovnou váhou. Má to dobrý důvod: poté, co se v loňském roce propadly zisky technologických společností, vedou v roce 2023 k oživení sektory jako komunikační služby (kam patří Alphabet a Meta Platforms), i když index s rovnou váhou velmi mírně překonal výkonnost v důsledku nedávných varování politiků o nutnosti delšího setrvání sazeb na vyšší úrovni.
Za posledních deset let se poměr ceny a zisku indexu S&P 500 v běžném fiskálním roce jen zřídkakdy tak výrazně lišil od svého srovnávacího indexu s rovnou váhou. Rozdíl mezi týdenním poměrem P/E těchto dvou benchmarků se koncem července zvýšil na 4,2 bodu, což je nejvyšší hodnota v údajích agentury Bloomberg od roku 2010. Tento rozdíl se v posledních týdnech poněkud zmenšil, ale zůstává zvýšený.
Zdroj: Bloomberg