1. Zářijová nervozita
Americké trhy se vrátí z dovolené, aby zahájily září, které je pro obchodníky tradičně hrozným měsícem – index S&P 500 v tomto měsíci utrpěl největší procentuální ztrátu od roku 1950. A investoři se tentokrát možná budou muset připravit na bouřlivější počasí před zprávou o americkém trhu práce, která má být zveřejněna v pátek. Ta by měla ukázat, že nábor zaměstnanců a růst mezd v srpnu zrychlil, což by mohlo zpochybnit snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému o čtvrt procentního bodu, které obchodníci odhadují na září.
2. Bolest EM
Při uzavření amerických trhů nesly rozvíjející se trhy hlavní tíhu opatrnosti investorů. Index akcií rozvojových zemí MSCI se v pondělí propadl v čele s čínskými blue-chips, jako jsou Alibaba a Tencent. Pokles následoval po údajích, podle kterých se aktivita čínských továren v srpnu snížila již čtvrtý měsíc v řadě. Podobný ukazatel měn rozvíjejících se trhů rovněž klesl a brazilský real patřil mezi měny, které se ocitly v záporu navzdory aukci měnových swapů, kterou provedla centrální banka ve snaze omezit ztráty.
3. Tlak Turecka
Podle osob obeznámených s touto záležitostí Turecko oficiálně požádalo o vstup do skupiny zemí rozvíjejících se trhů BRICS, protože se snaží posílit svůj globální vliv a navázat nové vazby mimo své tradiční západní spojence. Podle těchto lidí Turecko podalo žádost o vstup do skupiny BRICS před několika měsíci v důsledku frustrace z nedostatečného pokroku ve své desetileté snaze o vstup do Evropské unie. Nabídka je také částečně důsledkem rozporů s ostatními členy NATO poté, co Turecko udržovalo úzké vztahy s Ruskem po jeho invazi na Ukrajinu v roce 2022, uvedli.
4. Hádka na moři
Kromě klíčových amerických údajů se investoři budou potýkat také s geopolitickými katalyzátory v souvislosti s hádkou mezi Čínou a Filipínami v Jihočínském moři. Potyčky mezi loděmi obou zemí otevřely nové ohnisko napětí krátce poté, co byla uzavřena dohoda o zmírnění napětí na jiném horkém místě. V centru nejnovějších střetů je Sabinova mělčina, korálový atol na sporných Spratlyho ostrovech, kam Filipíny v polovině dubna vyslaly jedno ze svých největších plavidel pobřežní stráže, což Čína označila za nezákonný krok.
5. Dopady letů
Akcionáři společnosti Cathay Pacific se budou připravovat na následky poté, co letecká společnost oznámila, že je nucena zrušit některé lety kvůli „preventivní“ kontrole celé flotily Airbusů A350 poté, co byly u tohoto dálkového letadla zjištěny problémy s motory. Letecká společnost se sídlem v Hongkongu, která patří mezi největší provozovatele tohoto stěžejního letounu evropského výrobce letadel, uvedla, že zjistila poruchu součástky motoru u letounu A350, který se musel v pondělí vrátit z letu do Curychu. Následná kontrola flotily odhalila „řadu stejných součástí motoru, které je třeba vyměnit“, uvedla společnost Cathay ve svém prohlášení.
Zdroj: Bloomberg