1. Riziko ustupuje
Riziková aktiva byla v úterý během obchodování v USA sražena, index S&P 500 zaznamenal největší ztrátu od srpnového ´maniakálního pondělí´ a společnost Nvidia utrpěla rekordní výpadek ve výši 279 miliard dolarů. Mezitím ropa vymazala své letošní zisky, protože obchodníci se zaměřili na slabou globální poptávku po ropě po potenciální dohodě o obnovení dodávek z Libye. Investoři získají nejnovější údaje o ekonomické náladě v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy, ze srpnového ukazatele služeb Caixin, který má být zveřejněn ve středu. Očekává se, že oproti předchozímu měsíci dojde ke zpomalení.
2. „Nebezpečné“ dluhopisy
Státní dluhopisy mezitím vedly zisky dluhopisů po celém světě – přesto existují známky toho, že se tato rally stává „trochu nebezpečnou honbou“, jak uvedl Ed Al-Hussainy, stratég pro sazby ve společnosti Columbia Threadneedle Investments. Třicetileté americké výnosy klesly nejvíce za poslední měsíc, což signalizuje, že investoři jsou stále více přesvědčeni, že inflace je pod kontrolou. Rizikem pro dluhopisové býky však je, že trh práce – který se v červenci prudce ochladil – vykáže odolnost, což umožní Fedu postupovat mírnějším tempem. To zostřuje pozornost na údaje, které mají být zveřejněny v pátek a které by měly ukázat, že v srpnu došlo ke zrychlení růstu zaměstnanosti a mezd.
3. Boom ETF
V rychle rostoucím světě burzovně obchodovaných fondů minulý měsíc nepanovalo prázdninové období útlumu. Investoři do těchto fondů v USA přidali 75 miliard dolarů, což je pětkrát více než ve stejném období roku 2023. To se může ukázat jako bod zlomu, který udrží příliv peněz na cestě k dalšímu historickému ročnímu přílivu peněz poté, co v červenci došlo k přílivu 122 miliard dolarů – druhému největšímu měsíčnímu přílivu v historii. Příliv do ETF je na cestě přiblížit se – nebo dokonce překonat – rekordní přírůstek 911 miliard dolarů v éře nízkých sazeb v roce 2021, ukazují údaje společnosti Bloomberg Intelligence. „Měli jste investory, kteří se hrnuli do dluhopisů, kupovali poklesy na akciích, rotovali do malých kapitalizací – to je recept na silné toky,“ řekl Athanasios Psarofagis, analytik ETF ve společnosti Bloomberg Intelligence.
4. Posun v Japonsku
Podle Arifa Husaina z T. Rowe Price, který v loňském roce brzy začal bít na poplach v souvislosti s tímto vývojem, bude pravděpodobně docházet k větší volatilitě pramenící z posunu japonské centrální banky směrem k vyšším úrokovým sazbám. „Zpřísnění měnové politiky BOJ a jeho dopad na tok globálního kapitálu není zdaleka jednoduchý a v příštích několika letech bude mít velký vliv,“ řekl Husain, jehož firma dohlíží na aktiva v hodnotě přibližně 1,57 bilionu dolarů. Toto varování přichází v době, kdy guvernér BOJ Kazuo Ueda v úterý zopakoval, že centrální banka bude pokračovat ve zvyšování sazeb, pokud se bude ekonomice a cenám dařit podle očekávání – tento komentář poháněl jen k největšímu nárůstu vůči dolaru za více než týden.
5. Varování banky Goldman
Ekonomové Goldman Sachs varovali, že americké ekonomice hrozí v případě vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách úder. Hrubý domácí produkt by podle týmu v takovém případě zaznamenal ve druhé polovině příštího roku maximální zásah ve výši 0,5 procentního bodu. Předpokládali, že za Trumpa dojde ke zvýšení cel na dovoz automobilů z Číny o 20 procentních bodů, dále ke zvýšení cel na dovoz automobilů z Mexika a Evropské unie a ke snížení imigrace. V případě vítězství viceprezidentky Kamaly Harrisové a zajištění nových výdajů a rozšíření daňových úlev pro střední příjmy by to vedlo k „velmi mírnému zvýšení růstu HDP v průměru v letech 2025-2026“, uvedli ekonomové.
Zdroj: Bloomberg