1. Debata o bublině
Zda se na amerických akciích tvoří bublina, záleží na tom, koho se zeptáte. Ve společnosti JPMorgan Chase hlavní tržní stratég Marko Kolanovic říká, že dramatická rally amerických akcií a Bitcoinu stačí k tomu, aby naznačily hromadící se pěnu na trhu – podmínky, které obvykle předcházejí bublině, když ceny aktiv rostou neudržitelným tempem. Na druhou stranu David Kostin ze společnosti Goldman Sachs se domnívá, že optimistická nálada je oprávněná, a tvrdí, že vysoké ocenění velkých technologických společností je podloženo fundamentálními údaji. Index S&P 500 se v pondělí krátce vyšplhal na nový intradenní rekord, než se vrátil zpět a skončil o 0,1 % níže, což je první pokles od minulé středy.
2. Cesta Fedu
Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell bude koncem tohoto týdne vypovídat před Kongresem, a přestože se očekává, že zopakuje poselství politického výboru, že se snižováním úrokových sazeb není třeba spěchat, má – spolu s páteční zprávou o zaměstnanosti v USA – potenciál trhy otřást. Mezitím se o své názory podělil prezident atlantského Fedu Raphael Bostic, který uvedl, že očekává pauzu v pohybu úrokových sazeb poté, co centrální banka provede své první snížení – k tomu podle něj dojde ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Bosticovy komentáře přispěly k růstu předních sazeb státních dluhopisů, přičemž výnosová křivka se zploštila, když dvouletý benchmark vzrostl o sedm bazických bodů na 4,60 %.
3. Vyhýbejte se
Podle investičního ředitele divize správy majetku skupiny Goldman Sachs nejsou velké poklesy čínského akciového trhu dostatečným důvodem k ukládání peněz do této země. „Všichni naši klienti nám kladou tuto otázku, vzhledem k tomu, jak levně se Čína jeví, si lidé nevyhnutelně říkají, no, a to už slevilo z těch nejhorších zpráv?“ dodal. Sharmin Mossavar-Rahmani řekl Bloomberg TV. „Náš názor je, že by se do Číny investovat nemělo,“ uvedla s tím, že Čína se pravděpodobně potýká s oslabením tří věcí, které dosud pomáhaly stimulovat růst: trhu s nemovitostmi, vývozu a infrastruktury. Opatření zavedená regulačními orgány k omezení prodejů a zvýšení institucionálních nákupů pomohla stabilizovat referenční index CSI 300 po jeho propadu minulý měsíc na pětileté minimum, ale obavy ohledně výhledu země před zprávou premiéra Li Kianga pro Národní lidový kongres, která stanoví vládní cíl růstu pro rok 2024 a hospodářskou strategii, přetrvávají.
4. Napětí mezi USA a Čínou
Vyhlídkám druhé největší ekonomiky světa pravděpodobně nepomůže přetrvávající napětí s největší světovou ekonomikou, USA, v otázkách od Tchaj-wanu a cel až po mikročipové technologie a elektromobily. Jedním z potenciálních sporných bodů, na který se nyní soustředí pozornost, je ustanovení, které bylo zahrnuto do povinně schvalované americké legislativy o financování a které by Číně zakázalo nakupovat ropu z amerických nouzových zásob. Toto ustanovení je v současné době součástí návrhu zákona, o němž zákonodárci jednají ve snaze odvrátit uzavření americké vlády.
5. Co nás teprve čeká
V Číně začíná 14. celostátní shromáždění lidových zástupců, a přestože premiér představí hospodářské plány země, nebude odpovídat na žádné otázky médií. Bude prvním premiérem po třech desetiletích, který na výročních parlamentních zasedáních neuspořádá tiskový brífink, což je pro investory vzácná platforma, kde se mohou dozvědět více o směřování politiky země. „Je to velká ztráta a další známka toho, že se vláda pomalu stává stále neprůhlednější, a to jak pro lidi zvenčí, tak dokonce i pro ty uvnitř systému,“ řekl Christopher Beddor, zástupce ředitele výzkumu Číny ve společnosti Gavekal Dragonomics.
Zdroj: Bloomberg