1. Nikdy neříkej nikdy
Kanadský maloobchodní řetězec Couche-Tard plánuje sdělit vlastníkovi 7-Eleven, společnosti Seven & i Holdings, že má stále zájem usilovat o akvizici, a to i poté, co japonský provozovatel obchodů odmítl jeho původní návrh, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí. Couche-Tard podle nich plánuje v nejbližších dnech napsat společnosti Seven & i dopis, v němž znovu potvrdí svůj zájem o transakci. Mohla by naznačit ochotu nabídnout více než 39 miliard dolarů, které byly odmítnuty, pokud Seven & i přistoupí na přátelská jednání. Ačkoli by Couche-Tard upřednostnil přátelskou dohodu, nevyloučil, že se se svou nabídkou obrátí přímo na akcionáře Seven & i, uvedli tito lidé.
2. Čínský protivítr
Japonské společnosti stále více opouštějí přístup k podnikání v Číně, který se dříve zdál být imunní vůči politice. Je to výrazný posun po letech, kdy byly největšími jednotlivými investory v ekonomice svého souseda. V éře, kterou určují geopolitická rizika a obavy ze slábnoucího čínského růstu, se ekonomická matematika přestává vyplácet společnostem, jako je Nippon Steel, která v červenci oznámila, že opouští svůj společný podnik v Číně. Téměř polovina japonských firem v Číně dotazovaných v nedávném průzkumu uvedla, že v letošním roce nebudou utrácet více nebo omezí investice. Jako největší problémy, kterým čelí, společnosti uvedly rostoucí mzdy, klesající ceny a geopolitiku.
3. Otevírání
Čína mezitím ve snaze získat více zahraničních peněz, protože se snaží oživit svou skomírající ekonomiku, plně otevře svůj výrobní sektor zahraničním investicím a také dává větší prostor zahraničnímu kapitálu ve zdravotnictví. Peking od 1. listopadu zruší poslední zbývající omezení investic z jiných zemí ve výrobním sektoru a zkrátí seznam oblastí, které jsou pro zahraniční investory omezeny. V rámci snahy o otevření zdravotnického sektoru bude zahraničnímu kapitálu umožněno zapojit se do vývoje a aplikace technologií zahrnujících kmenové buňky, genovou diagnostiku a léčbu v pilotních zónách volného obchodu v Pekingu, Šanghaji, Kuang-tungu a Hainanu a vláda rovněž povolí zřizování nemocnic ve stoprocentním zahraničním vlastnictví v řadě měst.
4. Směřování dolů
Asijské akcie budou klesat poté, co smíšené údaje o pracovních místech v USA a nezávazné vyjádření Federálního rezervního systému zvýšily obavy, že centrální banka možná čekala se snížením úrokových sazeb příliš dlouho. Futures na akcie v Austrálii, Japonsku a Číně ukazují na výrazné ztráty v počátku obchodování. Futures na americké akcie se snížily poté, co index S&P 500 v pátek klesl o 1,7 %. Dolar byl vůči hlavním protějškům stabilní, když obchodníci ocenili zhruba čtvrtinovou šanci na snížení sazeb Federálního rezervního systému o 50 bazických bodů. Míra nezaměstnanosti v USA se snížila na 4,2 %, což je první pokles za posledních pět měsíců, a odráží tak obrat v dočasném propouštění.
5. Večírek skončil?
Pro přední obchodníky s ropou a vedoucí pracovníky, kteří se tento týden sešli v Singapuru na jednáních o průmyslu a koktejlech na střeše, rychle mizí nadšení, které přinesly nadměrné zisky v posledních letech. Zpomalení čínské ekonomiky, strukturální změny v globálním energetickém mixu a vyhlídka na další dodávky ropy – to vše doléhá na rafinerie a výrobce a marže ze zpracování se propadají. Tisíce vedoucích pracovníků ropných společností, hedgeových fondů a investorů, kteří se sejdou na konferenci Asia Pacific Petroleum Conference, budou čelit chmurné realitě, která již nutí analytiky z Wall Street revidovat odhady cen a poptávky.
Zdroj: Bloomberg