Aplikace všeho druhu se spoléhají na push notifikace, které uživatele chytrých telefonů upozorňují na příchozí zprávy, aktuální zprávy a další aktualizace. Jedná se o zvukové „cinkání“ nebo vizuální ukazatele, které uživatelé dostanou, když jim přijde e-mail nebo když jejich sportovní tým vyhraje zápas. Uživatelé si často neuvědomují, že téměř všechna tato oznámení putují přes servery společností Google a Apple.
To dává těmto dvěma společnostem jedinečný přehled o provozu, který z těchto aplikací proudí k jejich uživatelům, a to je zase staví „do jedinečné pozice, která jim usnadňuje vládní dohled nad tím, jak uživatelé používají konkrétní aplikace,“ řekl Wyden. Požádal ministerstvo spravedlnosti, aby „zrušilo nebo upravilo veškerá pravidla“, která brání veřejné diskusi o špehování push notifikací.
Společnost Apple ve svém prohlášení uvedla, že Wydenův dopis jí poskytl prostor, který potřebovala k tomu, aby se s veřejností podělila o více podrobností o tom, jak vlády monitorovaly push oznámení.
„V tomto případě nám federální vláda zakázala sdílet jakékoli informace,“ uvedla společnost v prohlášení. „Nyní, když se tato metoda dostala na veřejnost, aktualizujeme naše zprávy o transparentnosti, abychom tyto druhy žádostí podrobně popsali.“

Ministerstvo spravedlnosti neodpovědělo na zprávy, v nichž žádalo o komentář ke sledování push notifikací a k tomu, zda bránilo společnosti Apple společnosti Google, aby o něm hovořila. Společnost Google neodpověděla na zprávy s žádostí o komentář.
Wydenův dopis uváděl jako zdroj informací o sledování „tip“. Jeho zaměstnanci tento tip blíže nespecifikovali, ale zdroj obeznámený se záležitostí potvrdil, že zahraniční i americké vládní agentury žádají společnosti Apple a Google o metadata týkající se push notifikací, aby například pomohly spojit anonymní uživatele aplikací pro zasílání zpráv s konkrétními účty Apple nebo Google.
Zdroj odmítl identifikovat zahraniční vlády, které se na žádostech podílejí, ale popsal je jako demokratické země spřízněné se Spojenými státy.
Zdroj uvedl, že neví, jak dlouho byly takové informace tímto způsobem shromažďovány.
Většina uživatelů se nad push notifikacemi příliš nezamýšlí, ale občas přitahují pozornost technologů kvůli obtížnosti jejich nasazení, aniž by se odesílaly údaje společnosti Google nebo Apple.
Začátkem tohoto roku francouzský vývojář David Libeau uvedl, že uživatelé a vývojáři často nevědí, jak jejich aplikace vysílají data americkým technologickým gigantům prostřednictvím push notifikací, a označil je za „noční můru o ochraně soukromí“.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: AppleInsider