Výkonná ředitelka Vodafonu Margherita Della Valle na začátku tohoto měsíce uvedla, že britská skupina vede v Itálii „aktivní jednání“, několik dní poté, co odmítla návrh konkurenční společnosti Iliad na vytvoření společného podniku v poměru 50:50 v zemi.
Několik zdrojů označilo za druhou stranu jednání společnost Fastweb patřící společnosti Swisscom.
Podle těchto lidí, kteří si nepřáli být jmenováni, protože rozhovory nejsou veřejné a stále probíhají, by Vodafone získal menšinový podíl ve sloučeném subjektu, čímž by se zbavil dluhů.
Mluvčí společností Vodafone a Swisscom se odmítli vyjádřit.
Operátoři v Itálii zkoumají způsoby konsolidace trhu, který se potýká s klesajícími příjmy a maržemi, což připravuje investory o návratnost jejich kapitálu.
Dohoda se společností Fastweb by vytvořila druhého největšího italského operátora pevného širokopásmového připojení se silným zastoupením v ceněném podnikatelském segmentu.
Podle analytiků by také čelila menším regulačním překážkám než spojení s Iliad, ale nabízí nižší potenciální synergie.
Společnost Iliad, jejímž většinovým vlastníkem je francouzský miliardář Xavier Niel, pokračuje v konsolidaci v Evropě a v pondělí představila dohodu o koupi 19,8% podílu ve švédském telekomunikačním operátorovi Tele2 od investiční společnosti Kinnevik.
Itálie je posledním velkým trhem, který chce Vodafone upevnit poté, co se loni dohodl na fúzi s britskou společností Three společnosti Hutchison a na prodeji své španělské pobočky, která se potýká s problémy.
Della Valle však uvedla, že Itálie je pro Vodafone zcela odlišným trhem než Španělsko.
V listopadu uvedla, že Vodafone díky své silné značce a síti v Itálii překonává své hlavní konkurenty, ale jedná se o velmi náročný trh, na kterém žádný z hráčů nedosahuje výnosů přesahujících náklady na kapitál.
Vodafone by pravděpodobně nezahrnoval do svých účetních závěrek žádný subjekt, v němž by držel 50% nebo nižší podíl, čímž by se zbavil dluhu nové společnosti, ale omezil by jakoukoli kontrolu nad jejími peněžními toky, což by znamenalo, že by se nemohl spoléhat na to, že z výnosů bude financovat své vlastní výnosy pro akcionáře.
Vodafone již uvedl, že po dokončení španělské transakce, které se očekává v první polovině letošního roku, přezkoumá své rozdělení kapitálu, včetně dividend a případného zpětného odkupu.
Della Valle tento měsíc sdělila analytikům, že má stále v úmyslu informovat akcionáře o své nové politice alokace kapitálu v květnu, bez ohledu na výsledek italských jednání.
Zdroj: Reuters