Bloomberg

Výprodej na Wall Street zneklidňuje investory a posiluje kurz jenu

Japonský jen ve středu vůči dolaru posílil, protože investoři se po prudkém výprodeji na Wall Street v předchozí seanci vyvolaném obavami o americkou ekonomiku a ocenění technologického sektoru vrhli na bezpečnější aktiva.

Katalyzátorem byly údajně některé měkké údaje z amerického zpracovatelského průmyslu, které rozdmýchaly obavy z tvrdého přistání největší světové ekonomiky, přičemž obchodníci byli nervózní již před pátečními klíčovými měsíčními údaji o mzdách.

Americké akciové indexy se v úterý propadly, přičemž čipový gigant Nvidia (NVDA.O) se propadl o téměř 10%. Ve středu se risk-off nálada přenesla do Asie a Evropy.

„Trochu to připomíná výprodej ze začátku srpna, kdy vlastně ani nebyl potřeba katalyzátor. Prostě jste se ocitli na maximech rizikových aktiv,“ řekl Alex Jekov, vedoucí oddělení měnové strategie G10 ve společnosti BNP Paribas.

„Dolar je měkčí vůči měnám s nízkým výnosem, protože dostávají nabídku z prostředí snižování rizika. Co je však jiné než v srpnu, je to, že americké sazby se na něm nepodílejí v takové míře. Zdá se, že je to hlavně příběh akcií.“

Jen posílil až o 0,4% na 144,89 za dolar, než se naposledy obchodoval o zhruba 0,3% výše na 144,95 k 1144 GMT, po 1% růstu během noci.

Začátkem srpna se kurz dolaru k jenu dostal na několikaměsíční minimum 141,68 poté, co překvapivě slabé údaje o mzdách v USA a zvýšení úrokových sazeb ze strany Bank of Japan vyvolaly masivní uvolňování carry trades financovaných jenem.

Zdroj: Bloomberg

Zaměření na pracovní místa

Rizika spojená se scénářem měkkého přistání v USA – který na trzích získával na síle – způsobila, že obchodníci zvýšili šance na snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému o 50 bazických bodů v tomto měsíci na 37% z 30% o den dříve, jak vyplývá z nástroje FedWatch skupiny CME.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávají, že páteční zpráva vykáže v srpnu nárůst počtu pracovních míst v USA o 165 000 oproti červencovému nárůstu o 114 000 míst.

Předtím budou investoři pozorně sledovat středeční údaje o počtu volných pracovních míst a čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Americké trhy byly v pondělí zavřené kvůli svátku Svátku práce a v úterý se vrátily na slabý průzkum Institutu pro řízení dodávek, který naznačil, že aktivita továren v zemi zůstane po určitou dobu utlumená.

„Ten měl ukázat růst, ale ve skutečnosti ukázal pokles, a přiměl lidi znovu přemýšlet o tom, že Fed možná jednal příliš pozdě,“ řekl Sam Stovall, hlavní investiční stratég společnosti CFRA.

Švýcarský frank , další bezpečný přístav, posílil až o 0,3% na 0,84735 za dolar a poté se obchodoval téměř beze změny.

Euro se pohybovalo bez větších změn na úrovni 1,10470 USD a zotavilo se z nepatrného poklesu na začátku seance.

Podnikatelská aktivita v eurozóně dostala minulý měsíc impuls díky tomu, že Francie hostila olympijské hry, ale podle průzkumu se po skončení paralympiády malátnost v bloku pravděpodobně vrátí, protože poptávka zůstává slabá.

Sterling se také téměř nezměnil a pohyboval se na úrovni 1,31125 USD poté, co přes noc oslabil o 0,2%.

Kryptoměny oslabily, přičemž bitcoin a ether se propadly každý o zhruba 2,6%.

Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg

Chcete začít obchodovat a nevíte jak na to? Zanechte nám na sebe kontakt a my Vám rádi a nezávazně poradíme.

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn