EBITDA za první čtvrtletí dosáhla 40,3 miliardy korun, což je o 7,8 miliardy korun více než v loňském roce. Tento nárůst byl částečně ovlivněn odvody z nadměrných tržeb z výroby elektřiny, které v loňském roce dosáhly 10 miliard korun. Negativní dopad měl pokles výrobní marže elektřiny a zvýšení cen emisních povolenek.
Finanční ředitel společnosti ČEZ, Martin Novák, uvedl, že loňský odvod za nadměrné tržby se soustředil především na první kvartál. Další pozitivní vliv na zisk měl návrat divize ČEZ Prodej ke standardnímu zisku po ztrátě způsobené výkyvy cen na krátkodobém trhu s elektřinou v loňském roce.
ČEZ stále ovlivňuje daň z neočekávaných zisků (windfall tax) a zvýšení korporátní daně z 19 na 21%, které však podle Nováka nemělo významný dopad. Pro letošní rok společnost očekává, že na windfall tax zaplatí mezi 25 a 32 miliardami korun. V loňském roce bylo na zálohách této daně odvedeno asi 30 miliard korun.
Generální ředitel Daniel Beneš komentoval, že výsledky za první čtvrtletí odpovídají očekávání a odrážejí stabilizaci na energetických trzích. Upozornil také na splacení poslední miliardy eur ze zvláštního úvěru od státu, který byl poskytnut v roce 2022 na krytí mimořádných nároků na margining.
Celkový objem vyrobené elektřiny ČEZ v prvním čtvrtletí klesl o tři procenta na 13,7 terawatthodin. Produkce z obnovitelných a jaderných zdrojů se snížila o tři procenta na 9,1 TWh, zatímco výroba z uhelných a paroplynových elektráren klesla o dvě procenta na 4,6 TWh. Spotřeba elektřiny na distribučním území ČEZ Distribuce klesla meziročně o jedno procento na 9,3 TWh.
V rámci tržních rizik měl ČEZ v Česku ke konci března předprodáno pro rok 2025 29,1 TWh elektrické energie za průměrnou cenu 122 EUR/MWh, pro rok 2026 asi 13,6 TWh za cenu 100 EUR/MWh a pro rok 2027 přibližně 4,4 TWh za 83 EUR/MWh.
Společnost zatím neoznámila návrh dividendy z loňského zisku 29,6 miliardy korun, který meziročně klesl o 63%. V dubnové prezentaci pro investory ČEZ uvedl, že lze očekávat dividendu 39 až 52 korun na akcii. Výplatní poměr by měl být mezi 60 a 80% očištěného čistého zisku.
Výsledky ČEZ za první čtvrtletí tohoto roku překonaly očekávání díky silnému výkonu v segmentu prodeje, přestože společnost pro tento segment nezvýšila svůj celoroční výhled. Segment výroby podpořila překvapivě stabilní produkce v uhelných elektrárnách, což vedlo k navýšení celoročního výhledu EBITDA pro tento segment o přibližně pět miliard korun.
Společnost stále počítá s vysokou realizovanou cenou 130-135 eur za megawatthodinu. „Výsledky považujeme za mírně pozitivní a naznačují, že ČEZ by měl dosáhnout svého celoročního výhledu na horním okraji očekávání,“ uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.
Analytik z J&T Banky Milan Lávička také vnímá zveřejněné výsledky pozitivně, zvláště s ohledem na to, že čísla výrazně překonala tržní očekávání a vývoj předprodejů naznačuje, že společnost je schopna zajistit vysoké realizované ceny pro významnou část své produkce alespoň na nejbližší dva roky.
Zdroj: ČTK, zdroj úvodní fotografie: ČEZ