Firma zaznamenala rekordní prodejní výsledky v červenci a srpnu, přičemž růst byl patrný ve všech kategoriích kromě pomerančového džusu. Tržby Kofoly by díky akvizicím měly za celý rok překročit hranici 10 miliard korun, přičemž organický růst tržeb by měl činit 7%.
Buryš uvedl, že letošní výsledek EBITDA by se měl pohybovat blízko horní hranice celoročního výhledu, který činí 1,55 až 1,80 miliardy korun. Zatímco trh jako celek roste, nárůst v gastro segmentu je pomalejší než v maloobchodním segmentu a v segmentu nápojů na cesty.
Neochucená voda a funkční nápoje jsou nejrychleji rostoucí kategorie, zatímco kategorie kolových nápojů zůstává stabilní a prodej ochucených slazených vod klesá.
Kofola nadále hledá nové akviziční příležitosti, ale v současnosti se zaměřuje na integraci dříve získaných aktiv.
Podle Buryše se ceny nealkoholických nápojů na Slovensku, které obsahují cukr, po zavedení daně z cukru zvýší o 30 až 80%. Očekává se, že prodej zdaněných nápojů na Slovensku klesne o 20%. V České republice by však ceny mohly zůstat stabilní.
„Organický růst tržeb o 7% je v souladu s oficiálním celoročním výhledem společnosti, stejně jako očekávané tržby přes 10 miliard korun, což je zhruba růst o 25 % na 10,9 miliardy Kč,“ uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny. Pozitivně hodnotí i výhled EBITDA blízko horní hranice, což následuje po podobně optimistickém komentáři finančního ředitele firmy pro Bloomberg.
Bártek dále uvedl, že generální ředitel a finanční ředitel firmy se mohou mírně lišit v pohledu na akviziční růst, přičemž generální ředitel se více zaměřuje na integraci akvizic než na další nákupy. Celkově však Bártek vnímá rozhovor jako pokračování pozitivních zpráv a akcie Kofoly stále vnímá jako obchodované na atraktivních tržních násobcích.
Kofola ČeskoSlovensko zveřejní své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí v pondělí 23. září v 17 hodin.
Zdroj: Česká spořitelna, zdroj úvodní fotografie: Kofola