Public Eye ve své zprávě, která navazuje na předchozí zjištění z roku 2021, detailně popisuje, že nadměrné přesčasy zůstávají běžné pro mnoho zaměstnanců. Pro novou zprávu, zveřejněnou loni v létě, skupina vyslechla 13 zaměstnanců z šesti továren v Číně, které pro Shein vyrábějí.
Shein ve vyjádření pro BBC uvedla, že „intenzivně pracuje“ na adresování problémů, které Public Eye ve své zprávě zdůraznila, a že dosáhla „významného pokroku ve zlepšování pracovních podmínek“.
Od svého založení v roce 2008 Shein rapidně rostl a využil výhody internetového obchodu, zejména během pandemických výluk. Firma prodává široký sortiment levného oblečení, využívá analýzu dat k předpovídání trendů a vyrábí oděvy ve velmi malých sériích. Své produkty propaguje především na Instagramu, TikToku a dalších sociálních médiích, a postupně se stala jedním z největších světových prodejců módy.
Shein spoléhá na tisíce dodavatelů a smluvních výrobců, což jí umožňuje rychle dodávat nové zboží z Kantonu, kde má své ústředí.
Jeden z zaměstnanců továrny, který u šicích strojů pracuje již 20 let, sdělil Public Eye: „Pracuji každý den od osmi ráno do půl jedenácté večer a beru si volno jen jeden den v měsíci. Další dny si nemohu dovolit vzít volno, protože by mě to stálo příliš mnoho peněz.“
Zaměstnanci, věkově od 23 do 60 let, uvedli, že pracují v průměru 12 hodin denně bez započtení přestávek na oběd a večeři, a jsou v práci šest až sedm dní v týdnu. Jejich mzdy, které se od prvního setkání s výzkumníky z Public Eye téměř nezměnily, se pohybují mezi 6 000 a 10 000 jüany měsíčně (19 000 až 32 000 Kč).
Organizace Asia Floor Wage Alliance uvádí, že životní minimum v Číně je přibližně 6 512 jüanů. Kodex chování Shein pro dodavatele stanovuje, že zaměstnanci by neměli pracovat více než 60 hodin týdně včetně přesčasů. Shein přiznala, že jde o dlouhodobý problém, když na něj Public Eye poprvé upozornila v roce 2021.
Zdroj: ČTK, zdroj úvodního obrázku: Bloomberg