Hlavní body:
- Z úst odpovědných vedoucích činitelů zaznívají varování před recesí v roce 2023.
- Pokles ekonomiky by mohl mít dramatický dopad na ceny akcií i kdyby netrval dlouho.
- Nákup akcií společností Target i AT&T by se měl vyplatit, jestliže v reakci na zpomalení ekonomiky značně klesnou.
V praxi to ale tak nefunguje. Psychologie jedince vítězné strategii brání. Místo toho, aby levně koupil a dráže prodal, dělá většina drobných investorů pravý opak. Hlavní důvod je ten, že se necháme ovládat úzkostí a chamtivostí. A tato dvojice lidských vlastností rozhoduje o našich nákupech a prodejích na akciovém trhu. Je to však zaručený způsob, jak o peníze spíše přicházet.
Současný trh je toho zářným příkladem. Od počátku roku 2022 klesly četné akcie na nejvyšší úrovni v reakci na rostoucí úrokové sazby, vysokou inflaci, mezinárodní otřesy i jiné faktory. Přesto místo nákupu klesajících akcií, jež čeká oživení, se mnoho investorů stáhlo – aby kapitál v rekordní výši by odsunut na vedlejší kolej, jen proto, že se investoři báli dalších změn a možné recese.
I když má tato hypotéza reálný základ – v tom, že trhy mají tendenci se během prvních měsíců recese pohybovat níže – investoři by měli mít na paměti, že býčí trhy se často tvoří před koncem recese a největší zisky obvykle přicházejí během počáteční fáze obnovy. Když o tom uvažuji, plánuji koupit dvě bezpečné (blue chip) dividendové akcie, v případě že se jako součást korekce celého trhu stáhnou zpět.
1. Target
Zpráva o recesi je pro maloobchodníky všeobecně špatná zpráva. Vzhledem k tomu, že kupní síla spotřebitelů klesá v důsledku propouštění ze zaměstnání i zkracování pracovní doby, položky s vysokou marží, jakými jsou elektronika a kosmetika, se hůře prodávají. Spotřebitelé pak mají tendenci nákupy tohoto zboží omezovat i rušit a zaměřují se na pro ně důležitější zboží, jakými jsou potraviny, nápoje a hygienické výrobky. Jasným výsledkem tohoto přesměrování k produktům s nižší marží během recese vede k zatížení zisků.
Společnost Target se svým sídlem v Minneapolis (TGT -0,18%) již s touto eventualitou počítá. Ve snaze nevybočit z dráhy růstu tržeb na rok 2023 a 2024 ne více než o nízké jednociferné procento, diskontní prodejce ve své poslední čtvrtletní zprávě uvádí, že snížil zásoby různých položek ponechávaných volnému uvážení zákazníků. Zároveň investoval více do zefektivnění provozu v rámci přípravy na možný hospodářský pokles. Tato schopnost společnosti Target rychle se přizpůsobit slabší ekonomice by měla pomoci její akcionáře ochránit.
Akcie společnosti Target čeká v následujících týdnech a měsících jistý boj. Ale podle mne tu je pár důvodů, proč by akcie Targetu i po výrazném propadu měly být vhodnou příležitostí k nákupu. Za prvé, společnost zvyšuje svou dividendu ročně již více než po půl století. To činí z jejích akcií i jednu z nejspolehlivějších pasívních akcií vůbec (v rámci blue chip). Za druhé si vybudovala s celou kohortou značek, jak vlastních tak řízených, svou pevnou pozici na trhu. Dále pak je tu partnerství se společnostmi pyšnícími se zlatou hvězdou (Starbucks, Disney a Levi’s) a u zákazníků tolik oblíbené věrnostní programy. Sečteno, podtrženo, společnost Target má před sebou opravdu světlou budoucnost. A tento fakt s sebou nese nadějné dlouhodobé vyhlídky pro její akcie.
2. AT&T
Společnost AT&T (T 0,15%) je nyní třetím největším bezdrátovým operátorem v USA podle počtu zákazníků, (za Verizon a T-Mobile.) V posledním desetiletí akcie této starší telekomunikační společnosti na širším trhu zaostávaly díky špatně mířeným rozhodnutím.Vedení společnosti totiž přeneslo investice do vedlejší oblasti, jakou je zábava. Neuvážená strategie pak způsobila nárůst dluhů AT&T, kýžené výsledky se ale nedostavily. Od té doby se společnost AT&T již svého vedlejšího jmění zbavila a dvojnásob zesílila budování špičkové 5G bezdrátové sítě .
Přesto, že se společnost AT&T zase vrací na domovskou půdu, nejsou její vyhlídky růstu zrovna růžové. Analytici z Wall Streetu očekávají, že v letech 2023 a 2024 stoupne horní linie telekomunikací o skromných 2,9 %. Mezitím se bude společnost AT&T muset vypořádat s nástrahami hrozící ze stran zavedené konkurence, (Verizon a T-Mobile) a zvládat nemalé provozní náklady. To jako skvělý začátek pro dlouhodobý růst akcií zrovna dobře nezní.
Proč se tedy akcie slavného telekomunikačního giganta vyplatí koupit?
Z jediného důvodu:
AT&T vyplácí dividendu, jež přináší 5,61% při současné ceně akcií. Vzhledem k tomu, že volný peněžní tok v letošním roce vzroste o 13,4% na 16 miliard USD (nebo i víc), tato vysoce výnosná dividenda je také dobře probíhajících operací chráněna. Krátce řečeno, akcie AT&T již teď přitahují pro svůj pasivní příjem. Stažení zpět by její investiční tezi pouze posílilo.
Zdroj: The Motley Fool