S příchodem podzimu by to mohla být pro dlouhodobé investory vynikající příležitost přidat do svých portfolií expozici vůči dividendovým akciím. Aniž bychom se příliš zabývali ekonomikou, prostředí klesajících sazeb bývá pro akcie vyplácející dividendy pozitivním katalyzátorem a vzhledem k tomu, že se všeobecně očekává, že Federální rezervní systém bude postupně snižovat základní úrokové sazby přinejmenším do konce roku 2025, mohly by prvotřídní dividendové akcie získat pěkný pozitivní vítr do plachet.
Pro získání expozice nemusíte vybírat jednotlivé akcie ani platit vysoké poplatky. Společnost Vanguard nabízí několik vynikajících nízkonákladových indexových fondů, které vás mohou vystavit vynikajícímu sortimentu skvělých dividendových akcií s minimálními investičními náklady. Za pozornost stojí zejména dva fondy: Vanguard High Dividend Yield ETF (VYM) a Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG).
I když si nemyslím, že by investoři do dividendových fondů museli nutně udělat chybu s oběma ETF, je třeba si uvědomit některé zásadní rozdíly.
Vanguard High Dividend Yield ETF
Jak název napovídá, Vanguard High Dividend Yield ETF je indexový fond, který se zaměřuje na akcie s nadprůměrným dividendovým výnosem. A zde je klíčový bod: Akcie, které vyplácejí vysoké dividendové výnosy, jsou obvykle vyspělejší podniky, takže přesně takové zde najdete.
ETF vlastní přibližně 550 různých akcií a většina z nich jsou společnosti s velkou kapitalizací. Jedná se o vážený index a mezi hlavní držitele patří Broadcom (AVGO), JPMorgan Chase (JPM), ExxonMobil (XOM) a Johnson & Johnson (JNJ).
V době psaní tohoto článku dosahuje ETF s vysokým dividendovým výnosem dividendového výnosu přibližně 2,8%. Jeho nákladový poměr činí pouhých 0,06 %, což znamená, že na každých 1 000 USD v aktivech fondu připadá ročně pouze 0,60 USD na investiční poplatky.
Růst versus aktuální výnos
Fond Vanguard Dividend Appreciation ETF na to jde trochu jinak. Namísto důrazu na aktuální dividendový výnos se srovnávací index fondu zaměřuje na akcie, které dlouhodobě zvyšují své dividendy. Protože může zahrnovat i akcie s relativně nízkými výnosy, pokud se jejich výplaty zvyšují, zahrnuje více růstově orientovaných podniků než fond High Yield ETF.
Tento ETF má 339 akcií a stejně jako u fondu High Yield ETF se většinou jedná o větší společnosti. Mezi hlavní držitele patří společnosti Apple (AAPL), Broadcom, Microsoft (MSFT) a JPMorgan Chase. Určitě se tedy oba fondy překrývají, ale v tomto fondu najdete spíše velké technologické akcie. Stejně jako High Yield ETF má i Dividend Appreciation ETF nejnižší nákladový poměr 0,06%.
Který je pro vás nejlepší?
Závěr je, že správný dividendový ETF Vanguard pro vás závisí na vaší toleranci k riziku a cílech. A pro některé investory je jeden z nich jednoznačně lepší volbou. Pokud například spoléháte na příjem ze svého portfolia, jako mnoho důchodců, je pravděpodobně nejlepší volbou Vanguard High Dividend Yield ETF. Pokud se však nacházíte ve fázi své investiční kariéry, kdy se stále zaměřujete na celkové výnosy a dlouhodobé zhodnocování, může být vhodnější fond Vanguard Dividend Appreciation ETF.
Ať tak či onak, jedná se o dva solidní dividendové ETF, a jak již bylo zmíněno, obě portfolia se poměrně dost překrývají. Oba mohou být vynikajícím způsobem, jak zvýšit expozici vůči dividendám předtím, než začnou klesat úrokové sazby, a mohou být skvělou dlouhodobou investicí bez ohledu na to, co udělají úrokové sazby nebo ekonomické prostředí.
Zdroj: The Motley Fool, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg