Tento materiál pro výrobu oceli letos ztratil více než třetinu své hodnoty, protože ceny jsou pod silným tlakem kvůli klesající poptávce po oceli, která doléhá na ztrátové čínské hutě. Po létě se nákupy oceli obvykle zrychlují, což představuje pro výrobce další výzvu.
„V průběhu září a října dojde k určitému oživení poptávky po oceli, což je pro trh s ocelí příznivé,“ uvedla Čínská asociace železa a oceli po setkání s výrobci oceli na jihu země. „Musíme však být opatrní s impulsem k obnovení výroby,“ uvedla asociace, “jinak jakékoliv zlepšení situace skončí jako záblesk.“
Čínští oceláři se potýkají s krizí, způsobenou dlouhodobou krizí na trhu s nemovitostmi, která snižuje poptávku, zvyšuje konkurenci a vede k nadbytku oceli. To vytváří „náročné prostředí pro železnou rudu“ v blízké budoucnosti, jak uvedla Goldman Sachs Group Inc. ve své zprávě na začátku týdne.
Futures na železnou rudu v Singapuru klesly až o 2 % na 90,70 USD za tunu, nejnižší hodnotu od listopadu 2022. V 11:51 místního času se obchodovaly za 90,85 USD, což je pokles o zhruba 10 % během týdne.

Zásoby železné rudy v čínských přístavech přesahují 150 milionů tun, což je na tuto roční dobu neobvykle vysoké, protože ocelárny během července a srpna snížily produkci. Analytici se domnívají, že ceny by měly najít podporu pod úrovní 100 USD za tunu, což je hranice, kde se těžba stává pro nákladné těžaře nerentabilní.
Nejnovější varování od Čínské asociace železa a oceli (CISA), které se připojilo k řadě podobných upozornění v posledních týdnech, zaznělo na setkání ocelářů z provincií Guangdong a Guangxi. Tyto regiony byly podle asociace obzvlášť silně postiženy nízkými cenami oceli a zúženými maržemi.
„Hutě prodělávají a zásoby železné rudy se v přístavech hromadí každý den,“ uvedl telefonicky Zhao Liang, vedoucí výzkumu společnosti GF Futures Co. „Fundamentální obrázek podporuje propad. Celkově je jeho příčinou slabá poptávka po oceli – lidé jsou pesimističtí.“
Zdroj: Bloomberg