Cena kukuřice se propadla na tříleté minimum, protože dodávky z USA a Brazílie rostou, zatímco poptávka stagnuje, což přispívá ke snížení inflace cen potravin, ale zvyšuje tlak na zemědělce, kteří očekávali, že vysoké ceny vydrží.
Kukuřice, která se používá převážně jako krmivo pro zvířata a k výrobě etanolu, se v posledních dnech v Chicagu obchodovala pod 4,50 dolaru za bušl, což je nejnižší úroveň od prosince 2020. Ještě loni v květnu se obchodovala nad 8 dolary za bušl.
Pokles cen, který přišel poté, co američtí farmáři v loňském roce v reakci na vysoké ceny rozšířili osevní plochy, právě když poptávka klesala, se ukazuje jako výhoda pro hedgeové fondy, které zvyšují své sázky na pokles cen.
Pokles cen přichází v době, kdy ostatní klíčové zemědělské komodity, jako je pšenice, klesají z loňských maxim, což je zvrat cenového vývoje, který prudce zvýšil náklady na potraviny pro spotřebitele. Levnější krmivo pro zvířata obvykle vede k nižším nákladům pro výrobce masa a mléka a levnějším výrobkům pro spotřebitele.
Ruská invaze na Ukrajinu, jednoho z největších světových vývozců obilí, způsobila v loňském roce prudký nárůst cen kukuřice a dalších obilovin. Sucho v některých částech Jižní Ameriky v důsledku povětrnostního jevu La Niña rovněž omezilo úrodu obilí, což podpořilo trh.
V reakci na rostoucí ceny poptávka po kukuřici loni poprvé za posledních deset let klesla – v letech 2022-2023 se snížila o téměř 3 %.
Zároveň se zemědělci snažili vydělat na vysoké tržní ceně tím, že vysadili více kukuřice. Začátkem tohoto měsíce americká vládní prognóza produkce zemědělských komodit ukázala, že v kukuřičném pásu Středozápadu, který zahrnuje státy jako Missouri a Kentucky, bylo oseto navíc 6 milionů akrů, přičemž výnosy byly vyšší, než se očekávalo.
Výsledný nárůst nabídky a pokles poptávky stlačily v letošním roce ceny dolů a mnoho zemědělců se potýká se ztrátami.
„Průměrný americký farmář je pod vodou, pokud dnes prodává kukuřici,“ řekl Magdovitz a dodal, že ceny jsou nižší než vstupní náklady.

Dodávky se rovněž zvýšily, protože Ukrajina obnovila vývoz obilí přes své černomořské přístavy, který byl zastaven poté, co Rusko v červenci odstoupilo od dohody, kterou schválila OSN. Podle společnosti Argus AgriMarkets, která se zabývá cenovým zpravodajstvím a analýzou, tak velcí dovozci, zejména Čína, získali alternativní zdroj obilí.
Dostatečné dodávky se setkaly s neměnnou poptávkou. Výrobci krmiv pro zvířata, kteří nakupují většinu světové kukuřice, zaznamenali omezení trhu, protože chovatelé dobytka v USA museli po letech sucha snížit stavy svých stád. Podle analytiků by Čína mohla být také nucena snížit stavy prasat v souvislosti s pomalým hospodářským růstem.
Výrobci krmných směsí – vyrobených ze směsi složek – mají také více možností v důsledku klesající ceny pšenice. Zatímco odrůda kukuřice používaná pro krmení zvířat není obvykle konzumována lidmi, pšenice se používá pro obojí, ale především pro lidi, což znamená, že se obchoduje s prémií. Ceny této obiloviny v poslední době klesly, čímž se přiblížily ceně kukuřice. To ji činí atraktivnější pro výrobce krmiv v Asii a Evropě, kde je mezi zemědělci oblíbená.
Hedgeové fondy s poklesem cen zvyšují své krátké pozice – sázky na pokles cen – a omezují své dlouhé pozice. Podle nejnovějších údajů největší světové burzy s futures CME jejich čistá krátká pozice nyní vzrostla na nejvyšší úroveň od června 2020.
Podle Tristana Fletchera, výkonného ředitele společnosti ChAI, která se zabývá předpovídáním cen komodit pomocí umělé inteligence, se zvýšil také počet spekulativních obchodníků nakupujících opce na kukuřici. To je podle něj v krátkodobém horizontu „silný medvědí signál“.
La Niña ustoupila El Niño a sucho a intenzivní horko zpozdily výsadbu sóji ve středozápadní části Brazílie. Podle agentury Argus to bude mít dopad na úrodu ozimé kukuřice, protože zemědělci nemohou zasít všechnu kukuřici, dokud nebude sklizeň sóji dokončena.
„Zemědělci, kteří se potýkají se ztrátami, by také mohli omezit budoucí dodávky. Producenti kukuřice v Brazílii odmítají prodávat za současné ceny“, uvedl Argus.
Jejich američtí kolegové se mezitím chystali vzdát kukuřice ve prospěch výnosnějších plodin, jako je sója, uvedl Magdovitz. „Zemědělci s oblibou sázeli a nyní se vzdávají kukuřice.“
Zdroj: Finacial times