Ve 03:45 GMT se cena zlata na místním trhu zvýšila o 0,3% na 1 924,98 USD za unci, nicméně byl předpoklad 0,7% týdenního poklesu. Americké futures pro zlato také stouply o 0,3%, dosahujíc ceny 1 949,00 USD.
„Účastníci trhu se poohlížejí po jiných třídách aktiv, které jim mohou přinést vyšší výnosy. Tím se v tuto chvíli zdá být dolar,“ uvedl Brian Lan ze singapurského dealera GoldSilver Central.
Během dne se dolar oslabil o 0,2%, avšak stále byl na cestě k největší týdenní šňůře výher za uplynulých devět let. K tomuto trendu přispěly pevné americké ekonomické statistiky, jež zpochybňovaly možný závěr cyklu zvyšování sazeb Federálním rezervním systémem.
Statistiky z aktuálního týdne odhalily, že v srpnu se americký sektor služeb zpevnil a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu překvapivě klesl na nejnižší úroveň od února, což svědčí o napjatosti na trhu práce.
Nástroj CME FedWatch odhaduje, že na zasedání Fedu 19. a 20. září je asi 93% pravděpodobnost, že sazby zůstanou neměnné. Přitom trhy předpokládají 41% šanci na další zvýšení sazeb do konce roku 2024.
Zvýšené úrokové sazby posilují výnosy konkurenčních, bezpečných státních dluhopisů, které se nacházejí na prahu prvního týdenního růstu za poslední tři roky, čímž se zlato stává méně lákavým.
Ve čtvrtek tři představitelé Fedu dali najevo, že zářijové zvýšení sazeb může být vynecháno, ale zdůraznili, že k omezení inflace je nutné ještě mnoho udělat.
Stříbro si připsalo nárůst o 0,6% na hodnotu 23,08 USD za unci, zatímco platina vzrostla o 0,2% na 905,34 USD. Pro oba kovy to byly nejhorší týdenní výkony od 23. června.
Palladium si připsalo zisk 0,6%, dosahujíc ceny 1 218,77 USD za unci.
Zdroj: CNBC