Spotové zlato do 7:49 GMT kleslo o 0,6% na 2 509,75 USD za unci. Bullion dosáhl 20. srpna rekordního maxima 2 531,60 USD.
Futures kontrakty na americké zlato klesly o 0,4% na 2 543,20 USD.
Dolarový index (.DXY) vzrostl o 0,2%, což snižuje atraktivitu zlata pro držitele zahraničních měn.
„Zlato je stále celkově býčí, a to je příběh spojený s tím, že příští měsíc očekáváme začátek cyklu snižování sazeb Fedu,“ řekl Ilja Spivak, vedoucí globálního makra společnosti Tastylive.
Podle nástroje CME FedWatch trhy oceňují zhruba 66% šanci na snížení amerických sazeb o 25 bazických bodů v září a 34% šanci na snížení o 50 bazických bodů.
Nevýnosovému kovu se v prostředí nízkých úrokových sazeb obvykle daří.
Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell minulý týden podpořil brzké zahájení snižování sazeb a vyjádřil přesvědčení, že inflace je na dosah 2% cíle americké centrální banky.
„Zdá se, že trh čeká na katalyzátor, který by zažehl potenciální býčí průlom nad tuto úroveň 2 532 USD,“ uvedl Kelvin Wong, hlavní analytik společnosti OANDA pro asijsko-pacifický trh.
Účastníci trhu se nyní soustředí na údaje o výdajích na osobní spotřebu (PCE) v USA, což je Fedem preferovaný ukazatel inflace, který má být zveřejněn v pátek.
Úterní zpráva ukázala, že spotřebitelská důvěra v USA v srpnu vzrostla na šestiměsíční maximum, ale Američané se stále více obávají o trh práce.
Čistý dovoz zlata do Číny přes Hongkong se v červenci oproti předchozímu měsíci zvýšil o zhruba 17%, což je první nárůst od března, ukázaly úterní údaje.
Z dalších kovů spotové stříbro pokleslo o 1,7% na 29,48 USD za unci, platina se snížila o 1% na 943,70 USD a palladium kleslo o téměř 1% na 960,25 USD.
Zdroj: Reuters, zdroj úvodní fotografie: Bloomberg